czwartek, 18 lipca, 2024

Sprawdzą powietrze na Pradze. Wiemy gdzie będą czujniki

Udostępnij

Władze miasta planują uruchomić 170 czujników badających jakość powietrza. Urządzenia zostaną zainstalowane we wszystkich dzielnicach. Sprawdziliśmy, w których miejscach pojawią się na Pradze-Północ.

Stolica ogłosiła właśnie dialog techniczny, poprzedzający przetarg na wykonawcę systemu. Urządzenia pomiarowe zostaną zainstalowane we wszystkich dzielnicach miasta oraz w 20 gminach ościennych. Dodatkowo ma być zaprojektowana i uruchomiona strona internetowa, a także aplikacja mobilna.

Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej – w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Część urządzeń pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców.

Na Pradze zostaną zamontowane trzy czujniki jakości powietrza

– Na Pradze-Północ planujemy instalację trzech czujników monitorujących stan jakości powietrza – mówi dla „Przeglądu Praskiego” Karolina Gałecka, rzecznik prasowy urzędu miasta. Czujniki pojawią się na latarniach przy ul. Targowej i alei Solidarności oraz przy pl. Hallera. Trzeci czujnik pojawi się na budynku Zespołu Szkół przy ul. Objazdowej 3.

Dane ze wszystkich stacji będą prezentowane w tzw. Warszawskim Indeksie Powietrza. Dziś stolica do obliczania poziomów indeksu wykorzystuje dane pomiarowe pochodzące z trzech stacji monitoringu jakości powietrza należących do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Stację są zlokalizowane przy ul. Kondratowicza (Targówek), przy ul. Wokalnej (Ursynów) i w Al. Niepodległości (Śródmieście).

Fot. Materiały prasowe

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne