piątek, 14 czerwca, 2024

Stacja metra Szwedzka otwarta dla zwiedzających

Udostępnij

Na prawym brzegu Wisły, na Pradze-Północ, zakończyła się budowa wschodniego odcinka linii metra i stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. W niedziele gotowe przystanki podziemnej kolejki zostaną udostępnione zwiedzającym.

W niedzielę, 19 maja, w godz. 11.00-15.00 wszystkie trzy nowe stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka będą czekały na gości. Ponieważ stacje czekają jedynie na wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, goście nie będą musieli zakładać kamizelek ani nosić kasków.

Na stacjach metra nie działają windy i schody ruchome

Na każdej ze stacji zostanie wyznaczona trasa, dzięki której goście będą mogli przejść: od wejścia stacji, przez poziom -1 na peron, a następnie wyjść po drugiej stronie przystanku podziemnej kolei. Z uwagi na proces odbiorów inwestycji na stacjach jeszcze nie działają windy i schody ruchome. Dla zwiedzających o ograniczonej mobilności i osób z wózkami dziecięcymi w pełni dostępna będzie stacja Targówek Mieszkaniowy, gdzie zostanie uruchomiona jedna z wind, która będzie obsługiwana przez pracowników metra.

Wejście na stację Szwedzka będzie odbywać się od strony ul. Strzeleckiej, a wyjście w kierunku ul. Stalowej. Na przystanek Targówek Mieszkaniowy warszawiacy wejdą od ul. Węgrowskiej, a wyjdą za ul. M. Ossowskiego. Na stację Trocka będzie można wejść od strony ul. Handlowej, a wyjść w kierunku ul. Trockiej i Askenazego.

Budowa tuneli metra między stacjami Targówek i Szwedzka została ukończona na początku września 2017 r. Kolejny etap budowy, pomiędzy stacją Szwedzka a Dworzec Wileński, mimo obaw mieszkańców, zakończył się bez poważniejszych komplikacji.

– Tunel pomiędzy stacjami Dworzec Wileński a Szwedzką jest najdłuższym odcinkiem metra w Warszawie. Dodatkowo 550 m tego tunelu przebiega pod praskimi kamienicami – tłumaczył Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy budowy drugiej linii metra w wywiadzie dla Przeglądu Praskiego „Podziemny lifting”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne