poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Strefa płatnego parkowania na Pradze. Drogowcy nie powiedzieli wszystkiego

Udostępnij

Na Pradze-Północ ruszyły konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Drogowcy planują objąć opłatą parkowanie na osiedlach Praga II oraz Szmulowizna. Podczas spotkania konsultacyjnego wyszły na jaw fakty, o których mieszkańcy nie wiedzieli.

Już na początku prezentacji Zarządu Dróg Miejskich okazało się, że drogowcy wprowadzili mieszkańców w błąd informując, że strefa płatnego parkowania obejmie tylko pl. Hallera i najbliższą okolice. Na mapach, prezentowanych w czasie spotkania, dowiedzieliśmy się, że strefa ma objąć jednak całe osiedle, tj. obszar pomiędzy ul. Starzyńskiego, Jagiellońską, Ratuszową oraz 11 Listopada. – To celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej – komentowali mieszkańcy. – Wciąż wielu mieszkańców jest przekonanych, że strefa faktycznie ma objąć tylko obszar placu i najbliższych ulic.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich zadeklarowali, że będą od tej poru używać już prawidłowej nazwy, jednak kilkadziesiąt tysięcy ulotek i plakatów, a także komunikaty prasowe wysłane do mediów, zrobiło swoje.

Abonament roczny, to koszt nawet 600 złotych

Szybko też okazało się, że strefa wcale nie będzie bezpłatna dla mieszkańców. Abonament dla osób zameldowanych w strefie płatnego parkowania może kosztować nawet 600 zł rocznie. Alternatywą jest abonament w kwocie 30 zł (rocznie), ale umożliwia on parkowanie tylko w odległości nie większej niż 100 metrów od parkomatów, które znajdują się w promieniu 150 metrów od miejsca zameldowania. W przypadku np. osiedla Praga II czy wieżowców na Szmulowiźnie, trudno znaleźć miejsce pod blokiem, szczególnie wieczorem. Jeśli zostawimy auto gdzieś na sąsiedniej ulicy, to mimo abonamentu, grozi nam mandat w wysokości 250 zł.

Jeśli więc chcielibyśmy parkować legalnie na całym obszarze osiedla, np. podwożąc dziecko do żłobka lub przedszkola, musimy rocznie płacić 600 zł.

Strefa płatnego parkowania nie obejmie podwórek i zieleńców. Podczas spotkania nie padły jednak żadne deklaracje ze strony drogowców, jak ochronić te miejsca przed samochodami. Jedyna propozycja, to tzw. społeczna kontrola, czyli w praktyce powiadamianie policji czy straży miejskiej.

Strefa zmniejszy dostępność miejsc do parkowania dla mieszkańców

Drogowcy zapewnili też mieszkańców, że liczba miejsca do parkowania nie zmniejszy się. Zmniejszy się za to ich dostępność. W praktyce oznacza to, że miejsc będzie mniej. Miejsca parkingowe zostaną wyznaczone od początku, zgodnie z kodeksem drogowym, który m.in. zakłada brak możliwości parkowania w odległości 10 metrów od skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. – Podczas wprowadzania strefy na Ochocie drogowcy zlikwidowali też dotychczasowe legalne miejsca pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego czy ułatwienia dojazdu dla śmieciarek – informuje Wspólnota Racławicka 152.

Wczorajsze spotkanie było jedynym stacjonarnym, które drogowcy zaplanowali dla mieszkańców. Kolejne odbędzie się w internecie na portalu You Tube, gdzie pytanie będzie można zadawać wyłącznie na czacie oraz na platformie Zoom, w formie dyskusji on-line. Zorganizowano też stacjonarne dyżury konsultacyjne, podczas których będzie można zgłaszać uwagi, oraz możliwość rozmowy przez telefon.

Spotkania on-line na portalu You Tube Zarządu Dróg Miejskich oraz na platformie Zoom.

  • dla pl. Hallera (dla osiedla Praga 2 – red.): 22 listopada (poniedziałek), w godz. 17 – 19
  • dla Szmulowizny: 24 listopada (środa), w godz. 17 – 19

Dyżury konsultacyjne

  • dla pl. Hallera (dla osiedla Praga 2 – red.): 29 listopada (poniedziałek) w godz. 15 – 18 w Centrum Wielokulturowym przy u. Jagiellońskiej 54
  • dla Szmulowizny: 25 listopada (czwartek) w godz. 15 – 18 w Domu Sąsiedzkim Moje Szmulki przy ul. Łochowskiej 39

Dyżur telefoniczny:

  • 30 listopada (wt.) w godz. 10 – 14, pod nr 572 066 752

Uwagi można również zgłosić mailowo na adres: sppnpragapln@zdm.waw.pl do 19 grudnia 2021 r.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne