niedziela, 23 czerwca, 2024

Tajemnicza kamera przy Jagiellońskiej. Rozwiązanie zagadki

Udostępnij

Przy ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ pojawiła się kilkumetrowa konstrukcja z kamerą monitoringu. Jak tylko zaczęliśmy pytać, w jakim celu została ustawiona,  konstrukcja zniknęła. Natychmiast pojawiły się spekulacje i domysły. Mieszkańcy poprosili nas o rozwiązanie zagadki.

Wieża miała wysokość niespełna czterech metrów. Była umieszczona nieopodal skrzyżowania z ul. Ratuszową na wysokości myjni i dawnego salonu farb. Na górze zamontowano kamerę monitoringu skierowaną na przejście dla pieszych.

Nowy system liczenia wiernych czy bat na piratów drogowych?

Jedna z teorii mówiła o tym, że kamera miała łapać piratów drogowych, którzy nie zwalniają przed przejściem dla pieszych lub wjeżdżają na buspas. Pojawiły się nawet domysły, że to nowy system liczenia wiernych. Tuż obok znajduje się parafia przy ul. Ratuszowej. Postanowiliśmy to sprawdzić.

W urzędzie dzielnicy przy ul. Kłopotowskiego nikt nie wiedział o tajemniczej konstrukcji. Żaden z wydziałów urzędu, czy to architektury, czy bezpieczeństwa, nie przyznawał się, że może mieć coś wspólnego z konstrukcją. Uznaliśmy, że wieża może być własnością organizatorów maratonu warszawskiego. Jej kształt wskazywał, że może np. liczyć uczestników biegu. – To nie jest nasza wieża – stanowczo stwierdzili organizatorzy. Szukaliśmy dalej. Ustaliliśmy, że teren na którym stała konstrukcja należy do Zarządu Dróg Miejskich, i tam znaleźliśmy odpowiedź.

– To pomiary prędkości chwilowej pojazdów – tłumaczy Jakub Dybalski z ZDM i dodaje, że wczoraj mierzono prędkość na ul. Jagiellońskiej. Pomiary mają posłużyć drogowcom do analiz i bieżącego zarządzania ruchem i infrastrukturą miasta.

Kontrola prędkości na Pradze

Podobne badanie zostało przeprowadzone w 2021 roku na ul. Wybrzeże Helskie, na wysokości kortów tenisowych w sąsiedztwie zoo. Dotarliśmy do raportu z badań, z którego wynika, że na odcinku, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, samochody poruszają się ze średnią prędkością około 72 km/h w kierunku mostu Gdańskiego i około 53 km/h w kierunku mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Z kolei przy ul. Namysłowskiej na wysokości ul. Szymanowskiego i bazarku kierowcy poruszają się z prędkością około 40 km/h, czyli zgodnie z przepisami. Inna sytuacja jest przy ul. Ząbkowskiej na wysokości wejścia na Bazar Różyckiego. Tam, na odcinku, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, kierowcy poruszają się z prędkością około 28 km/h.

Jak tylko drogowcy opracują wynik badań, opublikujemy je na portalu Przegladpraski.pl

na zdjęciu wieża monitoringu
Tajemnicza konstrukcja przy ul. Jagiellońskiej. Fot. Przegladpraski.pl

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne