poniedziałek, 27 maja, 2024

Teatrzyk Baj przy Jagiellońskiej 28

Udostępnij

Budynek został wybudowany latach 1911-1914. Jak mówi zabytkowa, zachowana do dzisiaj tablica, na „Gmach wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona”.

Budynek miał służyć dzieciom żydowskim mieszkającym na Pradze i zapewnić im właściwe warunki nauki, zabawy i higieny. Mieścił szkołę dla 550 uczniów, ochronkę dla 150 dzieci i przytułek – internat dla 100 pensjonariuszy. Kilka dni po inauguracji placówki rozpętała się I wojna światowa. Gmach zajęły wojska rosyjskie. Przejęty przez Prusaków w 1915 r., dopiero w 1917 r. mógł kontynuować swoją działalność. W czasie II wojny światowej zajmowany był przez Szpital św. Ducha, później przez różne urzędy hitlerowskiego okupanta.

Dziś mieszczą się tutaj teatr dla dzieci „Baj”, (przed wojną teatrzyk znajdował się przy ul. Krasińskiego 10 na Żoliborzu), przedszkole i poradnia wychowawczo – zawodowa.

W 2020 r. zakończyła się rewitalizacja i modernizacja budynku Teatru Baj i przedszkola.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne