wtorek, 23 lipca, 2024

Ulica Darwina 16

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Budynek handlowy przy ul. Darwina na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ. W budynku znajduje się sklep ogólnospożywczy i pracownia artystyczna.

Od września 2023 roku działa tu sklep sieci Źródełko z asortymentem ogólnospożywczym.

W budynku od strony ul. Darwina 12 dawniej znajdował się sklep ogólnospożywczy, który pod różnymi markami (m.in. ABC i Lewiatan) działał od 1987 do 2022 roku. Właścicielką sklepu była Pani Barbara, która prowadziła sklep wspólnie z córką.

Od strony ul. Młota dawniej znajdował się sklep chemiczny, popularnie zwany przez mieszkańców mydlarnią. W połowie lat 90. sklep został zlikwidowany. Puste pomieszczenie wynajęła właścicielka sąsiedniego lokalu. Inwestycja nie przyniosła jednak spodziewanych dochodów, dlatego zaniechano prowadzenia w nim dalszej działalności.

W 2017 roku w lokalu była jeszcze pralnia, magiel i poprawki krawiecki, ale i ta działalność okazała się niedochodowa.

Pustym lokalem zainteresowali się artyści, którzy stworzyli w nim pracownię. Miejsce jest obecnie niedostępne dla osób postronnych.

Historia budynku

Pawilon został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w latach 60. Był prowadzony przez Warszawską Spółdzielnie Spożywców (WSS).

Informacje i ciekawostki

Pawilon w pierwszych latach powstania miał nieformalną nazwę Feliks

Położenie ul. Darwina 16 na mapie Warszawy

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne