środa, 17 kwietnia, 2024

Upały na Pradze. Jak chronić się przed słońcem

Upały dają się we znaki mieszkańcom Pragi, szczególnie najmłodszym i najstarszym. Jeśli planujemy spacer po Pradze unikajmy przebywania zbyt długo na otwartej przestrzeni. Pamiętajmy też o nakryciu głowy i regularnym piciu wody.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dziś temperatura będzie wynosić do 33°C.

Upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu, może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia i dzieci.

Warto pamiętać, żebyśmy w czasie upałów:

  • ograniczyli przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum,
  • nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem,
  • ubierali luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała,
  • osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy ograniczyli wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15,
  • pili regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej), unikali spożywania alkoholu.

Mieszkańcy mogą się też orzeźwić się pod kurtynami wodnymi rozstawionymi na mieście. Na Pradze-Północ kurtyna znajduje się przy katedrze św. Floriana, przy ul. Floriańskiej.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości