czwartek, 20 czerwca, 2024

Gdzie znaleźć wytchnienie od słońca? Tężnie i kurtyny wodne na Pradze-Północ

Udostępnij

Pogoda nas nie rozpieszcza, i choć synoptycy prognozują koniec upałów, to wciąż należy uważać na wysokie temperatury. Sprawdziliśmy, w których miejscach na Pradze-Północ można znaleźć ochłodę i wytchnienie od słońca.

Ochłoda i woda na Pradze-Północ

  • kurtyna wodna przy ul. Floriańskiej przy katedrze św. Floriana,
  • bramka wodna u zbiegu ul. Otwockiej i ul. Siedleckiej,
  • bramka wodna na rogu ul. Kłopotowskiego i ul.Floriańskiej,
  • tężnia solankowa na pl. Hallera,
  • tężnia solankowa przy ul. Floriańskiej.

Świetnym miejscem na relaks są ławeczki przy praskich tężniach, które działają i cieszą się nieustannie wielkim powodzeniem. Obie praskie tężnie powstały z inicjatywy radnych Stowarzyszenia Kocham Pragę.

Tężnia solankowa na pl. Hallera. Fot. Przegladpraski.pl

Tężnia solankowa przy placu Hallera to pomysł radnego Kamila Ciepieńko. Była pierwszym tego typu obiektem w Warszawie. Została doceniona przez mieszkańców i ekspertów – otrzymała Architektoniczną Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy. Istnieje od 2018 roku i wciąż odnotowuje stuprocentową frekwencję. Czasami trudno znaleźć tam wolne miejsce. Tuż obok jest wodopój, z którego można też czerpać wodę.

Pomysłodawcą tężni w kształcie rotundy zlokalizowanej na skwerze przy ul. Floriańskiej jest Jacek Wachowicz. Tężnia służy mieszkańcom już dwa lata. Również ma wielkie grono fanów regularnie odwiedzających ten uroczy zakątek Pragi.

Zachęcamy do skorzystania z naszych praskich obiektów i dobroczynnych właściwości solanki. Mikroklimat tworzony przez tężnie jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej i ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Uwaga na upały

Przypominamy, że w czasie upałów należy chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci, ponieważ ich organizmy najgorzej reagują na upały.

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Każdego dnia organizm człowieka traci średnio 2 – 3 litry wody. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się stale utrzymywać jej odpowiedni poziom. W czasie upałów zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Barbara Domańska
Barbara Domańska
Politolożka i urbanistka, ekspertka w dziedzinie planowania przestrzennego, budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej. Wieloletni pracownik samorządowy, radna dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę.

Wiadomości

Wiadomości lokalne