poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Uroczysta przysięga żołnierzy na Pradze. Po raz pierwszy w historii dzielnicy

Udostępnij

Na Pradze-Północ odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa. W wydarzeniu weźmie udział blisko 70 ochotników, terytorialsów, którzy postanowili związać swoje życie z wojskiem. Żołnierze będą przysięgać na placu Weteranów 1863 roku, przed katedrą świętego Floriana.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i społeczeństwa. Ochotnicy będą służyć w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Rota, przysięga wojskowa na Pradze

Uroczystość została zaplanowana na 28 maja 2023 roku. Przysięgę poprzedzi msza święta w katedrze św. Floriana, która zostanie odprawiona przez biskupa diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego. Msza rozpocznie się o godz. 9.30.

Uroczystości będzie też towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego będzie można porozmawiać z żołnierzami, zobaczyć jak wygląda broń, a także spróbować wojskowej grochówki.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych RP. Głównym zadaniem żołnierzy WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. W ramach WOT służą żołnierze pełniący zawodową służbę wojskową oraz żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne