poniedziałek, 27 maja, 2024

W weekend na Pradze będzie ponad 30 stopni

Udostępnij

Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach temperatura w stolicy może przekroczyć 33 stopnie Celsjusza. Władze apelują o zachowanie ostrożności i nie narażanie się na zbyt długie przebywanie na słońcu.

Upały i wywołane nimi odwodnienie organizmu, może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia i dzieci.

W związku z tym przypominamy i prosimy mieszkańców Pragi, aby:

 • ograniczyli przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum,
 • nosili nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem,
 • ubierali luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała,
 • osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy ograniczyli wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15,
 • pili regularnie duże ilości płynów, minimum dwa litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej), co oznacza około 8. szklanek,
 • należy też unikać spożywania alkoholu.

Nie wolno też zapominać, że zwierzęta wysokie temperatury znoszą podobnie źle jak ludzie. Pamiętajmy o ich potrzebach, dlatego w czasie upałów zwierząt nie wolno pozostawiać na słońcu (np. przed sklepami) oraz w zamkniętych samochodach. Trzeba im także zapewnić nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody.

W tym czasie szczególnej pomocy potrzebują dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Skorzystają one chętnie z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu.

Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach należy niezwłocznie zgłaszać do Straży Miejskiej – całodobowy nr tel. 986.

Od dziś, w siedmiu miejscach w centrum miasta ustawione zostały kurtyny wodne. Na Pradze-Północ kurtyna została zlokalizowana przed katedrą św. Floriana.

Kurtyny wodne w Warszawie:

 1. Pl. Zamkowym
 2. Krakowskim Przedmieściu przy pomniku M.Kopernika
 3. Pl. Trzech Krzyży przy pomniku W.Witosa
 4. Pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego
 5. Pl. Defilad w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej
 6. Na Płycie Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej)

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne