poniedziałek, 20 maja, 2024

Wybory parlamentarne 2023. Jakie wyniki zdobyli kandydaci z Pragi-Północ?

Udostępnij

Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu. Wśród kandydatów, którzy startowali do Parlamentu, znalazło się wiele osób związanych z warszawską Pragę.

W niedzielę odbyły się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Na Pradze-Północ zagłosowało 78,69 proc. mieszkańców. I choć był to najsłabszy wynik w Warszawie, to i tak frekwencja należy do najwyższych w historii dzielnicy.

– Mam nadzieję, że pobijemy ten wynik już podczas przyszłorocznych wyborów do europarlamentu i samorządu – komentuje Kami Ciepieńko, wiceprzewodniczący rady dzielnicy.

Frekwencja podczas wyborów parlamentarnych na Pradze-Północ

  • w 2023 r. wyniosła 78,69 proc.
  • w 2019 r. wynosiła 68,41 proc.
  • w 2015 r. wynosiła: 57,47 proc.
  • w 2011 r. wynosiła 57,62 proc.

W wielu komisjach frekwencja wyniosła ponad 80 proc. Największa była w komisji OPS przy ul. Brechta 15 – 84,68 proc. Najmniej głosów oddano w komisji przy ul. Kawęczyńskiej 23/25, w budynku Szkoły Muzycznej.

Kandydaci do Sejmu i Senatu z Pragi

Najwięcej głosów wśród kandydatów z Pragi zdobył w Warszawie Paweł Lisiecki, jednak 22 243 głosy nie zapewniły mu reelekcji. – Ten wynik nie pozwolił mi na zdobycie mandatu i w kolejnej kadencji nie będę zasiadał w ławach poselskich, ale mieszkańcy Warszawy nadal mogą liczyć na mój pomoc – napisał w mediach społecznościowych. Paweł Lisiecki był posłem na Sejm VIII i IX kadencji. Na listach Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu znalazła się jeszcze radna dzielnicy Teresa Mioduszewska (866 głosów) i były wiceburmistrz Zbigniew Cierpisz (512 głosów).

Do Senatu z Pragi-Północ i dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Targówek i Wesoła startował Wojciech Zabłocki (PiS). Były burmistrz dzielnicy zdobył 77 370 głosów. Jego kontrkandydat, wieloletni senator Marek Borowski (PO), zdobył 178 104 głosy i obronił mandat.

Z kolei Alicja Dąbrowska, dawna radna dzielnicy i była poseł z Platformy Obywatelskiej, zdobyła 4287 głosów, co również nie zapewniło jej mandatu.

Do Sejmu, jako reprezentanci Bezpartyjnych Samorządowców, startowali też wiceburmistrzowie dzielnicy, Jacek Wachowicz oraz Dariusz Kacprzak. Ugrupowanie nie przekroczyło jednak w skali całego kraju progu wyborczego, który wynosi 5 proc.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne