poniedziałek, 20 maja, 2024

Wybory samorządowe na Pradze-Północ. Jak głosować?

Udostępnij

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe. W 2018 r. frekwencja na Pradze-Północ wyniosła blisko 58 proc. Podczas wyborów parlamentarnych w wyborach wzięło udział prawie 79 proc. mieszkańców. Jak będzie w tym roku? Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21:00.

Miejsce i godziny głosowania

Miejsce głosowania można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców lub w wyszukiwarce lokali wyborczych dostępnej na stronie Urzędu m.st. Warszawy. Mieszkańcy, którzy będą musieli dojechać na głosowanie, będą mogli skorzystać z transportu publicznego. Prezydent Warszawy podjął decyzję, że tego dnia komunikacja miejska w stolicy będzie darmowa.

PRZECZYTAJ:Wybory samorządowe 2018. Analiza [część pierwsza]

Głosować będzie można od godz. 7:00 do 21:00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych. Tam głosowanie może się zakończyć najwcześniej o godzinie 18:00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców w danym obwodzie oddadzą swój głos.

Jak wybieramy?

Na terenie Warszawy wyborcy otrzymają po 4 karty. Mieszkańcy będą wybierać prezydenta miasta, 51 radnych sejmiku wojewódzkiego, 60 przedstawicieli do Rady Warszawy i 420 przedstawicieli do rad w dzielnicach.

PRZECZYTAJ:Wybory samorządowe 2018. Analiza [część druga]

na zdjęciu urna wyborcza
Wybory na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

W wyborach do Rady m.st. Warszawy, rady dzielnicy oraz do sejmiku województwa mazowieckiego znak „X” można postawić w kratce przy nazwisku kandydata tylko z jednej listy znajdującej się na karcie do głosowania. W wyborach na Prezydenta m.st. Warszawy znak „X” można postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy:

  • w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”,
  • znak „X” zostanie postawiony w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów.

Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu, o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.

PRZECZYTAJ:Wybory parlamentarne 2023. Jakie wyniki zdobyli kandydaci z Pragi-Północ?

Wyborcze statystyki

Do 3 kwietnia br. w stolicy złożono ponad 23 tys. wniosków o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców. W tym samym czasie 718 osób złożyło wniosek o wydanie aktu pełnomocnictwa i ponad 460 razy zgłoszono zamiar głosowania korespondencyjnego.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne