Zakończone właśnie wybory to triumf bezpartyjnych kandydatów z Kocham Pragę, ale też umocnienie pozycji kandydatów politycznych z PiS i PO. Tym razem przygotowaliśmy analizę wyborczą radnych dzielnicy, porównując ich indywidualne wyniki.
W wyborach samorządowych do rady dzielnicy Praga-Północ zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość, ale to kandydaci Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) osiągnęli najlepsze wynik indywidualne.
Prym w radzie wiedzie Elżbieta Kowalska-Kobus (PO), która zdobyła 1452 głosy. Pobiła w ten sposób dotychczasowy indywidualny rekord, który należał do Pawła Lisieckiego (PiS), byłego radnego i burmistrza a obecnie posła na Sejm RP. Lisiecki w 2010 r. przekonał do siebie 1403 mieszkańców.
Najmniej – trzy głosy – zdobył Dariusz Cecuda z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, były przewodniczący praskiej Rady Seniorów, który odszedł ze stanowiska w atmosferze skandalu. W 2017 r. media odkryły, że był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa w stopniu kapitana.
Układ mandatów na Pradze-Północ pozostaje taki sam jak w poprzedniej kadencji. PiS ma 9 mandatów, KO – 7, Kocham Pragę – 4, SLD – 2, Wygra Warszawa – 1. Zmieniła się za to część radnych.
Nowe twarze w PiS
Najwięcej zmian jest w klubie PiS. Część radnych tej partii zamiast Pragi wybrała Warszawę i spróbowała swoich sił w wyborach do rady miasta. To Katarzyna Jasińska i Sebastian Kędzierski, którym jednak nie udało się zdobyć wymaganej liczby głosów. Z kolei Edyta Sosnowska wystartowała z listy PiS na Targówku i tam zdobyła mandat radnej.
Dawni radni PiS – Ryszard Kędzierski i Marek Bielecki, których partia nie umieściła na swoich listach – stworzyli własny klub i bez powodzenia ubiegali się o reelekcję. Kędzierski, były przewodniczący rady dzielnicy, zebrał 76 głosów, podczas gdy w 2014 r. (z listy PiS-u) zdobył ich aż 624. Z kolei Bielecki zdobył teraz 161 głosów, a w 2014 r.- 313.
Radni, którzy obronili mandat to: Robert Kazanecki (852 głosy), Wojciech Nastula (430), Teresa Mioduszewska (481) i Grażyna Szymańczuk (290). Radni debiutanci to Karol Szyszko (1254), Sebastian Wijas (895), Małgorzata Grzegorzewska (349) i Ernest Kobyliński (240).
Nowoczesna Platforma
W klubie PO mandaty obronili Elżbieta Kowalska-Kobus, Patrycja Sondij (1267), Barbara Kwaśniewska (583), Marcin Dąbrowski (368) i Katarzyna Urbańska (211). W przypadku Urbańskiej należy zwrócić uwagę, że jeszcze w 2010 r. cieszyła się ona poparciem ponad 700 mieszkańców, a w 2014 r. już tylko 173. Do klubu z ramienia partii Nowoczesna dołączyli: Małgorzata Ciechomska (1081) i Agnieszka Łozińska (179).
Większość radnych PiS i KO, dzięki dużej frekwencji, zanotowało wzrost poparcia. Wyjątkiem jest Hanna Jarzębska (w poprzedniej kadencji PO, teraz PiS), która z 684 głosów w 2014 r. teraz zdobyła 414. To jednak wystarczyło, żeby znaleźć się w radzie.
Inny dawny radny PO – Piotr Pietruszyński – wybrał komitet Wygra Warszawa, i mimo dobrego wyniku (316 głosów), nie obronił mandatu. Z tego samego komitetu startowała też Małgorzata Markowska, również bez efektu.
Droga samorządowca
Najlepszy wynik wśród bezpartyjnych samorządowców osiągnął Kamil Ciepieńko z Kocham Pragę –843. To oznacza, że w czasie ostatniej kadencji przekonał do siebie ponad pół tysiąca nowych wyborców (w 2014 r. zdobył 318 głosów). To 3. wynik w okręgu radnego i 7. w całej dzielnicy. Lepsi okazali się tylko liderzy partyjnych list.
Kolejnym wygranym jest Jacek Wachowicz (KP), który wszedł do rady z wynikiem 644 głosów (432 – w 2014 r.). Radny, który w poprzedniej kadencji zdecydował się rozprawić z wyborczymi nadużyciami przypłacił to utratą mandatu. Ze stowarzyszenia Kocham Pragę do rady dostali się również Barbara Domańska (272) i Andrzej Sowa (373).
Swoje mandaty obronili Mariusz Borowski (701) i Ireneusz Tondera (448) z SLD.
Nowym radnym został Grzegorz Walkiewicz (450) z komitetu Wygra Warszawa. Można uznać, że zastąpił on Magdalenę Gugałę, która w 2014 r. z wynikiem 264 głosów, dostała się do rady z listy Miasto Jest Nasze. Teraz, startując z WW zdobyła 113 głosów, kończąc tym samym swoją przygodę z samorządem.
Przemysław Gruz, źródło: PKW