piątek, 14 czerwca, 2024

Wydarzenia na Pradze. 16-17 września 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

16 września 2023 r. (sobota) na Pradze

Dawne fabryki Nowej Pragi – spacer

Ten niewielki rejon Nowej Pragi dymił kiedyś ze wszechobecnych kominów, a dziś pełen jest pięknych, choć zwykle mocno zdewastowanych budynków z czerwonej cegły, które mieściły fabryki. Niektóre z nich są dobrze ukryte za kamienicami, w podwórkach. – O wielu z nich – choć były ważne i znane – w ogóle nie słyszeliście – przekonują organizatorzy spaceru.

Zakłady produkowały np. stal, analogowe urządzenia do matematycznego całkowania, amunicję, akordeony, odlewy metalowe, kasy pancerne, windy, wojskowe manierki, sprzęt sportowy, lampy, wyroby gumowe, kwas siarkowy, mydło, perfumy, a nawet prototypy broni.

– Ruszymy szlakiem dawnej przemysłowej chwały Nowej Pragi, nie omijając mniej znanych zakładów – zapowiadają organizatorzy.

Spacer z tłumaczem języka migowego.

Zbiórka: Wileńska 69, godz. 10.30

Joga na Placu Konesera

Czujesz, że potrzebujesz relaksu? Twoje ciało, umysł i duch nie współgrają ze sobą? Mamy dla Ciebie idealną propozycję – czytamy na stronach Konesera.

Godzinne spotkanie z jogą skierowane jest zarówno do osób zaawansowanych, jak i początkujących. Podczas zajęć skupimy się na wzmocnieniu naszego organizmu, poznamy podstawowe pozycje i sekwencje jogi – nie zabraknie relaksu, ćwiczeń z oddechem i elementów medytacyjnych.

Do treningu wystarczy wygodny strój oraz, jeśli posiadacie, to własna mata do jogi.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 11.00

Bezcenny skarb | warsztaty #DzielnicaWisła

Zapraszamy na nadwiślańskie warsztaty #wKamieniu o bezcennym skarbie, jaki mamy w Warszawie, czyli Dolinie Środkowej Wisły. To część europejskiej sieci obszarów chronionej przyrody Natura 2000, a dokładniej obszar specjalnej ochrony ptaków. Nieuregulowana rzeka, lasy łęgowe porastające brzegi, wyspy i starorzecza tworzą miejsce do życia dla wyjątkowej awifauny.

Link do zapisów: https://tinyurl.com/5mup9muu

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Joga nad Wisłą

Fundacja Hereditas zaprasza wszystkich chętnych na cykl zajęć w ramach projektu „Przebudź swoją energię! – spotkania nad Wisłą z jogą w tle” finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Zajęcia mają charakter grupowy i otwarty. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod mailem: ua@fundacja-hereditas.pl lub pod nr telefonu: 575-920-713

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 16.00

joga w parku praskim
Joga w parku Praskim. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Lekcja gwary warszawskiej

Bezpłatne warsztaty nawijki dla rodowitych i flancowanych warszawiaków. Pokażemy przykłady plastycznego wykorzystania gwary w formie komiksu i animacji, na dużym ekranie i z muzyką. Dymki odczyta starszyzna plemienna z Pragi i Targówka. Będzie gwarno i wesoło. Dla uczestników szansa wygrania puli komiksów z serii Praga Gada.

Lekcja przygotowana przez Fundację Animacja w ramach projektu „Na stalunek robione” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, wstęp wolny, godz. 17.00

17 września 2023 r. (niedziela) na Pradze

Kapliczki Starej Pragi – spacer

W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejny spacer śladami podwórkowych kapliczek warszawskiej Pragi. Tym razem odwiedzimy kapliczki Starej Pragi. Organizatorem spacerów jest stowarzyszenie Kocham Pragę. Przewodnikiem będzie Piotr Stryczyński.

– Będziemy zaglądać w bramy i na zamknięte podwórza. A Ci z Was, którzy towarzyszyli nam w ostatnią niedzielę, wiedzą już, że nie zabraknie też ścieżek na skróty… – zapowiadają organizatorzy.

Spacerowi będą towarzyszyły opowieści o historii odwiedzanych kapliczek, ludzi i kamienic, którym zawdzięczają one swoje istnienie. Więcej o spacerze można przeczytać tutaj

Kolejny spacer odbędzie się w niedzielę 24 września br. Wtedy poznamy dziedzictwo kulturowe Szmulowizny i Michałowa.

Zbiórka: Targowa 63, godz. 10.30

spacer
Spacer „Szlakiem Praskich Kapliczek”. Fot. Kocham Pragę.

 Złap oddech pod tężnią

Zapraszamy na wspólny niedzielny relaks pod tężnią podczas praktyki jogi i relaksacji dźwiękiem. To będzie dwugodzinna praktyka jogi i relaksacji dźwiękiem.

– Zaczniemy od połączenia ruchu z oddechem i skupienie na odczuciach płynących z wewnątrz. Będzie to istna medytacja w ruchu. Ta praktyka potrwa godzinę. Następnie, po krótkiej regeneracji, o godzinie 12.15 rozpoczniemy zajęcia relaksacyjne przy kojących dźwiękach handpana – instrumentu muzycznego o karaibsko-szwajcarskim pochodzeniu, który bywa nazywany „Świętym Graalem” terapii dźwiękiem – mówią organizatorzy.

Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców, ale liczba miejsc jest ograniczona ze względu na przestrzeń.

Prosimy o zabranie ze sobą mat do jogi lub kocyków.

Miejsce: skwer przy tężni przy ulicy Floriańskiej, godz. 11.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne