piątek, 22 listopada, 2024

Wydarzenia na Pradze. 18-19 listopada 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

18 listopada 2023 r. (sobota)

Dary natury | warsztaty ekologiczne | domki dla jeży

Wspólnie przygotujemy dekoracje jesienno-zimowe do domu i ogrodu, a także porozmawiamy o tym, jak przygotować nasze rośliny do chłodniejszej pory roku i jak wesprzeć mieszkające w okolicy zwierzątka.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów pod adresem: ppn_srodowisko@um.warszawa.pl.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: VII Ogród Jordanowski, godz. 10.00

Fabryki Szmulowizny wczoraj i dziś: od Muzeum Chleba do Muzeum Polskiej Wódki

Podczas speceru zwiedzimy najstarsze na Pradze Muzeum Chleba i poznamy dawny oraz dzisiejszy przemysł Szmulowizny, czyli rejonu Pragi, który dawniej był pełen fabryk zbudowanych w różnych stylach architektonicznych z socrealizmem włącznie.

na zdjeciu sala wystawowa
Sala wystawowa w Muzeum Polskiej Wódki na Pradze-Północ

Zobaczymy, gdzie wyprodukowano pierwszy polski silnik lotniczy, gdzie była tajna fabryka magazynków pistoletów maszynowych, gdzie robiono święconkę wielkanocną dla lalek (sic!), a gdzie drewniane obudowy do pierwszych polskich telewizorów Wisła, gdzie przodkowie wicepremiera produkowali szuwaks. Dowiemy się także, czy naprawdę Michler (ten od pałacyku z powstańczej piosenki) zbudował młyn przy Objazdowej, czemu błędnie sądzi się, że przy Otwockiej produkowano pepegi albo… trzcinę, jak się przyśpieszało suszenie prania zanim wynaleziono wirówki oraz jak się fabrycznie lepi pierogi, kula kluski śląskie, a także zawija naleśniki. Zakończymy na terenie Konesera, który był kiedyś wielką fabryką wódki, ale produkowano tam także… rzeczy znacznie cenniejsze.

Zbiórka: Kawęczyńska 49, godz. 10.30

Reportażowy Klub Książki – „Ten się śmieje, kto ma zęby”

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej literatury do Reportażowego Klubu Książki. Przeczytaj proponowaną na dany miesiąc książkę i przyjdź o niej z nami porozmawiać. Tym razem podyskutujemy o najnowszej, uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike 2023 powieści Zyty Rudzkiej.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 11.00

Wedel x PoWarszawsku | Słodka Warszawa

Dowiecie się między innymi:

  • gdzie przed wojną stał automat z czekoladą
  • do czego Wedel wykorzystywał ówczesnych „influencerów”
  • czy torciki wedlowskie są rzeczywiście ręcznie podpisywane
  • gdzie była pierwsza cukiernia Wedla w Warszawie
  • i wiele wiele innych…

Spacer jak zwykle jest darmowy, nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść (jeśli będzie padać to parasole w dłoń, my nie czekolady, z cukru nie jesteśmy????).

Zbiórka: pod Muzeum

Maraton zumby

W sobotę na hali przy ul. Szanajcy odbędzie się Praski Maraton Zumby. To już kolejne takie wydarzenie, które na stałe wpisało się kalendarz największych imprez sportowych na Pradze-Północ. Pisaliśmy o nim tutaj: Maraton zumby na Pradze. Czeka nas wiele godzin tańca i dobrej zabawy

Miejsce: hala sportowa DOSiR, ul. Szanajcy 17/19, godz. 15.00

19 listopada 2023 r. (niedziela)

Premiera komiksu „Skarb”

W Galerii Ilustracji i Komiksu przy ul. Kępnej odbędzie się premiera naszego komiksu „Skarb”. – To zdecydowanie nasz „smaczek” tego sezonu – do czytania i do poznawania naszej cudownej Dzielnicy!

Zapraszamy wszystkich komiksowych fanów i tych nie-komiksowych fanów Pragi także! Będzie można poznać świat komiksu, zgarnąć swój bezpłatny egzemplarz i zdobyć autografy twórców.

„Skarb” odsłania magiczne miejsca zabytkowej i kulturalnej Pragi-Północ. Fundamenty praskiej tożsamości kryją się na szlakach tutejszych fabryk, w zakładach przemysłowych, w wiekowych murach, które na nowo zaczynają tętnić zyciem na Starej Pradze. Zdecydowanie największą wartością tego miejsca są Prażanie.

Miejsce: Galeria Ilustracji i Komiksu, ul. Kępna 6 lok. 45, godz. 16.00

Wpół do świtu | premiera książki

Paryż ma swoje “O północy w Paryżu”, a Warszawa “Wpół do świtu”. Spotkamy się wokół książki, której akcja rozgrywa się na warszawskiej Pradze i w białołęckim lesie. Pojawią się tu m.in. Święty Mikołaj, Julian Tuwim, Stasia Umińska, Jan Żyznowski. Mowa oczywiście o fabule książki, która jest oparta na prawdziwych poruszających wydarzeniach.

To nie będzie zwykła premiera książki, ale literackie IMPRO – gra improwizowana książkami i ogólnie branżą wydawniczą. Gramy bez scenariusza, reżyserujemy na miejscu z udziałem publiczności. Dobra zabawa gwarantowana. Prawdopodobnie zaskoczy nas wszystkich. Po literackiej improwizacji zapraszamy na premierę książki „Wpół do świtu”.

Fragment książki przeczyta Joanna Brodzik.

Miejsce: Teatr XL, plac Hallera 5, godz. 16.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne