Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.
21 października 2023 r. (sobota) na Pradze
Praskie Dni Seniora
Potańcówka, wspólne ćwiczenia, gra terenowa i bezpłatne badania. W najbliższy weekend odbędą się Praskie Dni Seniora. To już trzecia edycja wydarzenia, które z roku na rok gromadzą coraz większą liczbę uczestników. Podobnie jak w poprzednich edycjach, atrakcje rozpoczną się w Galerii Wileńskiej (20.10), zaś drugiego dnia seniorzy spotkają się w Centrum Praskim Koneser. Wszystkie przewidziane atrakcje są bezpłatne.
Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: Praskie Dni Seniora na Pradze. Zapraszają Galeria Wileńska i Centrum Praskie Koneser
Zapisy na warsztaty, zwiedzanie muzeów i inne wydarzenia, kontakt pod numerem tel. 22 166 17 00.
Zapisy na badania w Centrum Medycznym Damiana (podczas rejestracji należy podać hasło „Dni Seniora”): tel. 22 566 22 22.
Miejsce: Centrum Praskie Koneser, godz. 8.00-16.00
Wini i PoWarszawsku – Przechadzka po Pradze
Wejdziemy w kilka bram, opowiemy o kilku ulicach, padną niewybredne żarty, pogadamy o flakach po warszawsku, kupimy świeże pieczywo i urządzimy ucztę z paprykarzem szczecińskim!
Ruszamy o 12:00 spod Muzeum Wódki w Centrum Praskim Koneser (główny plac Konesera).
Warsztaty #wKoronachMiasta – Podróżnicy znad Wisły
Jesienią rozpoczynają się wędrówki w przyrodzie. Niektóre zwierzęta, zwłaszcza ptaki, są w tym czasie „na walizkach”. Rośliny z kolei nie mają nóg, jednak doskonale radzą sobie z podróżami. W świat wysyłają swoje potomstwo. Nasiona latają jak samoloty, pływają jak statki. Czasami korzystają też z darmowego transportu. Potrafią przekraczać granice państw, ukryte wewnątrz pojazdów, statków, samolotów. Uwolnione ruszają na podbój nowych miejsc.
Link do zapisów: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSf…/viewform…
Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00
Dary natury – warsztaty ekologiczne
Podczas warsztatów zbudujemy naturalne domki dla jeży, zapoznamy się ze słowiańską tradycją lalek motanek (zero waste), zgłębimy tajniki życia pszczół, tworząc świeczki z naturalnego wosku, a także wykonamy naturalne kalendarze adwentowe.
Wspólnie przygotujemy dekoracje jesienno-zimowe do domu i ogrodu, a także porozmawiamy, jak przygotować nasze rośliny do chłodniejszej pory roku i jak wesprzeć mieszkające w okolicy zwierzątka.
Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów pod adresem e-mail: ppn_srodowisko@um.warszawa.pl.
Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: MAL Śliwka, godz. 14.00
Przez Ząbkowskiej podwórka, zakamarki i tajemnice do Monopolu – spacer z przewodnikiem
Ząbkowska to jedna z najsłynniejszych w Polsce ulic. Na spacerze przyjrzymy się jej dokładnie – który zabytek jest prawdziwy, a który jest atrapą, z kiedy są blizny na ścianach po kulach i odłamkach, co kryją podwórka, gdzie są warte odwiedzenia knajpki, gdzie są kapliczki i fabryczki o których wiemy wszyscy, a gdzie są te, o których nie pamięta prawie nikt; gdzie były żydowskie modlitewnie, a gdzie siedziba socjalistycznego Bundu, kto projektował praski modernizm, a kto budynki przemysłowe i co oprócz wódki produkowały fabryki przy tej ulicy.
Na koniec zwiedzimy dawną fabrykę wódek, zwaną na Pradze po prostu monopolem, a od prawie trzydziestu lat także Koneserem i przedstawimy historię fabryki oraz co, jak i gdzie dokładnie w niej produkowano i powiemy, co można zobaczyć w Muzeum Polskiej Wódki. Zajrzymy też do pięknego, choć niedostępnego miejsca – zapowiadają organizatorzy.
Uwaga dla obawiających się deszczu – duża część spaceru pod dachem i we wnętrzach.
Zbiórka: Targowa róg Ząbkowskiej, godz. 15.00
22 października 2023 r. (niedziela) na Pradze
Co dalej z praskimi kapliczkami – wykład i otwarta dyskusja mieszkańców
Zapraszamy do Pałacyku Konopackiego (Dom Kultury „Praga”) na wykład Piotra Stryczyńskiego poświęcony wynikom inwentaryzacji kapliczek i krzyży na Pradze-Północ połączony z otwartą dyskusją mieszkańców.
Wspólnie zastanowimy się, co zrobić, by zachować te wyjątkowe obiekty dla przyszłości. Jak sprawić wspólnymi siłami, by dziedzictwo Pragi, które przetrwało najtrudniejszy czas obu wojen światowych i komuny, a teraz jest unikatowe w skali Warszawy, przetrwało w jak najlepszym stanie kolejne lata i dziesięciolecia.
Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 16.00
Praska Jesień w Świątyniach
Usłyszymy m.in. piosenki Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, słynnego autora tekstów „Pałacyk Michla” i „Czerwona Zaraza”, a także piosenki partyzanckie, powstańcze i modlitwę obozową Adama Kowalskiego – pieśń niosącą nadzieję wszystkim walczącym i osadzonym w obozach.
Piosenki ułożą się w krótką historię walczącej Polski. – Zapraszamy też do wspólnego śpiewania bardziej znanych utworów – mówią organizatorzy.
Występi Teatr Muzyczny Od Czapy, Kuba Jurzyk, Falco Singers oraz band pod kierunkiem Dariusza Bafeltowskiego:
- Daniel Pomorski: piano, trąbka, akordeon,
- Bartosz Bednarek – bass,
- Przemysław Pacan- perkusja,
- Zuzanna Falkowska: wiolonczela.
Kierownictwo muzyczne: Zuzanna Falkowska. Prowadzenie i scenariusz: Anna Żochowska
Miejsce: Katedra pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika, godz. 19.00