niedziela, 14 lipca, 2024

Co dalej z kapliczkami warszawskiej Prag? Otwarta dyskusja dla mieszkańców

Udostępnij

W najbliższą niedzielę Stowarzyszenie Kocham Pragę zaprasza na wykład Piotra Stryczyńskiego poświęcony praskim kapliczkom. Spotkanie odbędzie się w Pałacyku Konopackiego.

Będzie to ostatni wykład podsumowujący dotychczasowe wyniki inwentaryzacji kapliczek i krzyży na Pradze-Północ. – Wstępnie w jej wyniku potwierdzonych zostało niemal 140 obiektów. Mieszkańcy zgłaszają jednak kolejne. Prace nad ich opisaniem będą zatem kontynuowane – deklarują organizatorzy.

Jak podkreślają – poza skatalogowaniem wszystkich ulicznych i podwórkowych kapliczek – pozostała jeszcze jedna ważna kwestia. – Musimy wspólnie zastanowić się, co dalej możemy zrobić, by zachować te wyjątkowe obiekty dla przyszłości. Jak sprawić, by dziedzictwo Pragi, które przetrwało najtrudniejszy czas obu wojen światowych i komuny, a teraz jest unikatowe w skali całej Warszawy, przetrwało w jak najlepszym stanie kolejne lata, a nawet dziesięciolecia – słyszymy od organizatorów.

Po wykładzie eksperta Stowarzyszenie Kocham Pragę zaprasza do otwartej dyskusji w gronie mieszkańców, varsavianistów i wszystkich osób, którym leży na sercu los kapliczek. One zawsze powstawały i nadal powstają w wyniku oddolnej inicjatywy mieszkańców, więc i tym razem nie może zabraknąć ich głosu w dyskusji. Zebrani wspólnie zastanowią się, jak ocalić w przestrzeni zmieniającego się miasta te kruche dzieła rąk swoich sąsiadów, przodków i przyjaciół.

Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć praskich kapliczek wykonanych i autorsko dobranych przez Piotra Stryczyńskiego. Wystawa nosi tytuł „Kapliczki. Ocalmy od zapomnienia praskie dziedzictwo”.

Wykład i dyskusja odbędą się 22 października w Pałacyku Konopackiego, w Domu Kultury „Praga”, przy ul. Strzeleckiej 11/13. Początek o godz. 16:00.  

Organizatorzy w ostatnim dniu października zaproszą jeszcze na wieczorny spacer szlakiem kapliczek Starej Pragi w rejonie ulic Ząbkowskiej i Brzeskiej. Będziemy o tym informować.

Zorganizowana przez Stowarzyszenie Kocham Pragę wystawa i cykl wykładów uzyskały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Przegląd Praski jest patronem medialnym projektu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne