poniedziałek, 9 września, 2024

Wydarzenia na Pradze. 21-22 października 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

21 października 2023 r. (sobota) na Pradze

Praskie Dni Seniora

Potańcówka, wspólne ćwiczenia, gra terenowa i bezpłatne badania. W najbliższy weekend odbędą się Praskie Dni Seniora. To już trzecia edycja wydarzenia, które z roku na rok gromadzą coraz większą liczbę uczestników. Podobnie jak w poprzednich edycjach, atrakcje rozpoczną się w Galerii Wileńskiej (20.10), zaś drugiego dnia seniorzy spotkają się w Centrum Praskim Koneser. Wszystkie przewidziane atrakcje są bezpłatne.

Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: Praskie Dni Seniora na Pradze. Zapraszają Galeria Wileńska i Centrum Praskie Koneser

Zapisy na warsztaty, zwiedzanie muzeów i inne wydarzenia, kontakt pod numerem tel. 22 166 17 00.

Zapisy na badania w Centrum Medycznym Damiana (podczas rejestracji należy podać hasło „Dni Seniora”): tel. 22 566 22 22.

Miejsce: Centrum Praskie Koneser, godz. 8.00-16.00

centrum praskie koneser
Centrum Praskie Koneser. Fot. Mat. prasowe.

Wini i PoWarszawsku – Przechadzka po Pradze

Wejdziemy w kilka bram, opowiemy o kilku ulicach, padną niewybredne żarty, pogadamy o flakach po warszawsku, kupimy świeże pieczywo i urządzimy ucztę z paprykarzem szczecińskim!

Ruszamy o 12:00 spod Muzeum Wódki w Centrum Praskim Koneser (główny plac Konesera).

Warsztaty #wKoronachMiasta – Podróżnicy znad Wisły

Jesienią rozpoczynają się wędrówki w przyrodzie. Niektóre zwierzęta, zwłaszcza ptaki, są w tym czasie „na walizkach”. Rośliny z kolei nie mają nóg, jednak doskonale radzą sobie z podróżami. W świat wysyłają swoje potomstwo. Nasiona latają jak samoloty, pływają jak statki. Czasami korzystają też z darmowego transportu. Potrafią przekraczać granice państw, ukryte wewnątrz pojazdów, statków, samolotów. Uwolnione ruszają na podbój nowych miejsc.

Link do zapisów: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSf…/viewform

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Dary natury – warsztaty ekologiczne

Podczas warsztatów zbudujemy naturalne domki dla jeży, zapoznamy się ze słowiańską tradycją lalek motanek (zero waste), zgłębimy tajniki życia pszczół, tworząc świeczki z naturalnego wosku, a także wykonamy naturalne kalendarze adwentowe.

Wspólnie przygotujemy dekoracje jesienno-zimowe do domu i ogrodu, a także porozmawiamy, jak przygotować nasze rośliny do chłodniejszej pory roku i jak wesprzeć mieszkające w okolicy zwierzątka.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów pod adresem e-mail: ppn_srodowisko@um.warszawa.pl.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: MAL Śliwka, godz. 14.00

Przez Ząbkowskiej podwórka, zakamarki i tajemnice do Monopolu – spacer z przewodnikiem

Ząbkowska to jedna z najsłynniejszych w Polsce ulic. Na spacerze przyjrzymy się jej dokładnie – który zabytek jest prawdziwy, a który jest atrapą, z kiedy są blizny na ścianach po kulach i odłamkach, co kryją podwórka, gdzie są warte odwiedzenia knajpki, gdzie są kapliczki i fabryczki o których wiemy wszyscy, a gdzie są te, o których nie pamięta prawie nikt; gdzie były żydowskie modlitewnie, a gdzie siedziba socjalistycznego Bundu, kto projektował praski modernizm, a kto budynki przemysłowe i co oprócz wódki produkowały fabryki przy tej ulicy.

spacer
Spacer po Pradze, ulicą Ząbkowska przy Centrum Praskim Koneser. Fot. Mat. Prasowe.

Na koniec zwiedzimy dawną fabrykę wódek, zwaną na Pradze po prostu monopolem, a od prawie trzydziestu lat także Koneserem i przedstawimy historię fabryki oraz co, jak i gdzie dokładnie w niej produkowano i powiemy, co można zobaczyć w Muzeum Polskiej Wódki. Zajrzymy też do pięknego, choć niedostępnego miejsca – zapowiadają organizatorzy.

Uwaga dla obawiających się deszczu – duża część spaceru pod dachem i we wnętrzach.

Zbiórka: Targowa róg Ząbkowskiej, godz. 15.00

22 października 2023 r. (niedziela) na Pradze

Co dalej z praskimi kapliczkami – wykład i otwarta dyskusja mieszkańców

Zapraszamy do Pałacyku Konopackiego (Dom Kultury „Praga”) na wykład Piotra Stryczyńskiego poświęcony wynikom inwentaryzacji kapliczek i krzyży na Pradze-Północ połączony z otwartą dyskusją mieszkańców.

Wspólnie zastanowimy się, co zrobić, by zachować te wyjątkowe obiekty dla przyszłości. Jak sprawić wspólnymi siłami, by dziedzictwo Pragi, które przetrwało najtrudniejszy czas obu wojen światowych i komuny, a teraz jest unikatowe w skali Warszawy, przetrwało w jak najlepszym stanie kolejne lata i dziesięciolecia.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 16.00

spacer
Spacer „Szlakiem Praskich Kapliczek”. Fot. Kocham Pragę.

Praska Jesień w Świątyniach

Usłyszymy m.in. piosenki Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, słynnego autora tekstów „Pałacyk Michla” i „Czerwona Zaraza”, a także piosenki partyzanckie, powstańcze i modlitwę obozową Adama Kowalskiego – pieśń niosącą nadzieję wszystkim walczącym i osadzonym w obozach.

Piosenki ułożą się w krótką historię walczącej Polski. – Zapraszamy też do wspólnego śpiewania bardziej znanych utworów – mówią organizatorzy.

Występi Teatr Muzyczny Od Czapy, Kuba Jurzyk, Falco Singers oraz band pod kierunkiem Dariusza Bafeltowskiego:

  • Daniel Pomorski: piano, trąbka, akordeon,
  • Bartosz Bednarek – bass,
  • Przemysław Pacan- perkusja,
  • Zuzanna Falkowska: wiolonczela.

Kierownictwo muzyczne: Zuzanna Falkowska. Prowadzenie i scenariusz: Anna Żochowska

Miejsce: Katedra pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika, godz. 19.00

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne