czwartek, 20 czerwca, 2024

Wydarzenia na Pradze. 30 września – 1 października 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

30 września 2023 r. (sobota) na Pradze

Praga: Wileńskiej, Inżynierskiej, Małej kamienice – ich wnętrza i  tajemnice – spacer z przewodnikiem

– Odsłonimy tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Inżynierskiej i Małej, zahaczymy też o ul. Konopacką. Przyjrzymy się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz posłuchamy o dawnych mieszkańcach, prowadzonych przez nich warsztacikach, fabryczkach i odwiedzanych przez nich knajpach. Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie. Zobaczymy, że oprócz kamienic były tu fabryki, składy, a nawet historyczna zajezdnia – zachęcaja organizatorzy.

Zbiórka: Wileńska 19, godz. 11.00

TouchDesigner – podstawy creative coding

Naucz się programować bez pisania kodu! Nasz event organizowany w ramach Meet and Code to fascynująca przygoda w świecie narzędzia Touchdesigner. To nie tylko tworzenie sztuki! Ostatnio, używając tego narzędzia, stworzyliśmy np. fotobudkę opartą na sztucznej inteligencji. Możliwości są nieograniczone.

Zapisy: tel. 500 657 300 albo e-mail: m.rusnar@gmail.com

Miejsce: Stacja Praga, godz. 10.00

Festiwal Twórczości Janusza Kondratowicza

10 w skali Beauforta, Biały krzyż, Blue Box, Ciao Italia czy Kwiaty we włosach – to wszystko teksty autorstwa Janusza Kondratowicza, który mieszkał przy Targowej. Artyści, którzy koncertują na Pradze, postanowili uczcić jego pamięć. Zaprezentują aranżacje znanych utworów!

Janusz Kondratowicz to jeden z najwybitniejszych polskich autorów tekstów piosenek. Współpracował z wieloma artystami: Haliną Frąckowiak, Urszulą, Anną Jantar, Krzysztofem Klenczonem, Krzysztofem Krawczykiem oraz zespołami Czerwone Gitary, Trubadurzy, Rezerwat, TOP ONE, Czerwono-Czarni. Na podstawie jego twórczości powstało dziesiątki przebojów.

A cała ta historia zaczęła się na warszawskiej Pradze, w kamienicy przy Targowej 32, gdzie urodził się i wiele lat mieszkał Janusz Kondratowicz! W tym roku zatoczy koło i artyści związani z Pragą zaprezentują aranżacje znanych utworów, do których Prażanin stworzył teksty.

Miejsce: Kultura Wysoka, ul. Szwedzka 2, godz. 19.00

1 pażdziernika 2023 r. (niedziela) na Pradze

Nasza Wisła – wykład i spacer ornitologiczny

W ramach Europejskich Dni Ptaków zapraszamy wszystkich amatorów dzikiej przyrody na wykład o jesiennych migracjach ptaków, połączony z tematycznym spacerem nad Wisłą! Podczas tego wydarzenia uczestnicy mogą się dowiedzieć wielu ciekawego o ptakach, a szczególnie o ich migracji. Po dawce wiedzy teoretycznej na wykładzie wyjdziemy na obserwacje ptaków w jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w centrum Warszawy.

Wycieczka jest bezpłatna, ale obowiązują zapisy! Prześlij formularz zgłoszenia dostępny pod linkiem: https://forms.gle/8vmWjbCnnPYEmCtA8

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 9.30

Polskie marki oraz sztuki piękne na Różycu

Festiwal rzemieślników i polskich artystów na kultowym Bazarze Różyckiego.

– W niedzielę na Bazar Różyckiego zawitają polskie marki, artyści i rzemieślniczy. – Spotykamy się oczywiście na kultowym Różycu, ale tym razem nie podczas wyprzedaży garażowej (aczkolwiek na garażówkę zapraszamy 8 października). Nie zabraknie rękodzielniczych dzieł sztuki, a także animacji dla najmłodszych – zachęcaja organizatorzy.

Więcej informacji w naszym tekście Niedzielny handel na Pradze tylko na bazarze. Rękodzieła na Różyckim

Zbiórka: Bazar Różyckiego, godz. 10.00-18.00

Krzewy ozdobne i jadalne

Jesień to czas, gdy liście drzew i krzewów zmieniają kolory. Na niektórych gatunkach dojrzewają wtedy również owoce mieniące się paletą barw i odcieni.

Podczas warsztatu:

  • zwrócimy uwagę na naturalne karmniki
  • poznamy gatunki krzewów jadalnych tylko dla ptaków oraz te, które mogą uzupełnić nasz jadłospis.

Link do zapisów: https://tiny.pl/c5rl3

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 13.00

Konfrontacja Sztuk Artystycznych 3: Zmiany

ZMIANY. Na dobre? Na złe? Potrzebne? Rozwijające? Korzystne? Dla kogo? Czy wszyscy odbieramy je tak samo?

Praga zmienia się na naszych oczach. Wszyscy uczestniczymy w tych zmianach mniej lub bardziej aktywnie. Wiatr odnowy, rewitalizacja czy gentryfikacja?

Jak to czują tutejsi artyści? Jak chcą o tym opowiedzieć?

Miejsce: Stacja Praga, godz. 15.00

Joga nad Wisłą

Fundacja Hereditas zaprasza wszystkich chętnych na cykl zajęć w ramach projektu „Przebudź swoją energię! – spotkania nad Wisłą z jogą w tle” finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Zajęcia mają charakter grupowy i otwarty. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod mailem: ua@fundacja-hereditas.pl lub pod nr telefonu : 575-920-713

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 16.00

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne