Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia kulturalne i sportowe na Pradze-Północ, które odbędą się w weekend.
Sobota, 10 września 2022 r.
Joga na Pradze I Йога на Празі
Zapraszamy na spotkania z jogą po ukraińsku. Praktyka jogi pozwoli na rozciągnięcie ciała, wzmocnienie i usunięcie blokad fizycznych oraz przywrócenie świadomości własnego ciała.
Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, w miarę możliwości prosimy o zabranie własnych mat.
Miejsce: park Praski (okolice muszli koncertowej), godz. 9:00-10:30
Praska wyprzedaż garażowa
To już trzecia praska wyprzedaż garażowa organizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Wydarzenie jest idealną okazją, żeby znaleźć coś oryginalnego i w dobrej cenie. Podczas garażówki będziemy mogli kupić ubrania, biżuterie, handmade, a nawet coś w stylu vintage.
Miejsce: skwer przy ul. Kawęczyńskiej, godz. 10.00-13.00
Warszawa w kolorze. Wyjątkowa wystawa w Koneserze przy Ząbkowskiej
W Centrum Praskim Koneser odbędzie się wystawa zdjęć powojennej Warszawy połączona z prelekcjami i spacerem po Starej Pradze. Na wystawie zobaczymy dzieła legendarnego fotografa Zbyszka Siemaszki, zaprezentowane w kolorze.
Obowiązują bezpłatne wejściówki, link do rejestracji: https://app.evenea.pl/event/siemaszko/
Miejsce: Centrum Praskie Koneser, Sala Filtracja, godz. 10.00
Przez Ząbkowskiej podwórka, zakamarki i tajemnice do Monopolu
Ząbkowska to jedna z najsłynniejszych w Polsce ulic. Na spacerze przyjrzymy się jej dokładnie – który zabytek jest prawdziwy, a który jest atrapą, z jakiego okresu są blizny na ścianach po kulach i odłamkach, co kryją podwórka, gdzie są warte odwiedzenia knajpki, gdzie są kapliczki i fabryczki, o których wiemy wszyscy, a gdzie są te, o których nie pamięta prawie nikt; gdzie były żydowskie modlitewnie, a gdzie siedziba socjalistycznego Bundu, kto projektował praski modernizm, a kto budynki przemysłowe i co oprócz wódki produkowały fabryki przy tej ulicy – zachęcają organizatorzy.
- Start: ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej)
- Koniec: róg ulic Ząbkowskiej i Markowskiej
Spacer nie jest biletowany.
Miejsce: ul. Targowa 62, godz. 10.30 (start)
Wielkie sprzątanie Wisły
W sobotę na Wiśle pojawią się kajaki, a nich śmiałkowie, którzy postanowili wykorzystać niski stan wody, aby usunąć zatopione w niej śmieci. Dotychczas akcje sprzątania Wisły polegały na zbieraniu śmieci z jej brzegów, tym razem mieszkańcy chcą posprzątać dno rzeki.15 kajaków i łódź nadzorująca ruszą o godz. 11.00 z Plaży Rusałka, żeby posprzątać królową polskich rzek.
Chcesz dołączyć? Koniecznie zgłoś swoją chęć udziału w akcji na adres: ppn.promocja@um.warszawa.pl (wpisz imię i nazwisko, numer kontaktowy oraz wiek). Na zgłoszenia czekamy dziś do godz. 15.00. Uczestnikom zapewniamy: kajaki, rękawice i worki na odpady.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Dzieci i młodzież biorą udział akcji pod opieka dorosłych.
Miejsce: Plaża Rusałka, godz. 11.00
W koronach miasta
Zapraszamy na cykl jesiennych bezpłatnych zajęć w ramach projektu „W koronach miasta”, prowadzonego od 2019 r. przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W każdą sobotę września, października i listopada na terenie Pawilonu Edukacyjnego Kamień będzie można uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach przygotowanych przez edukatorów, dendrologów, ogrodników i florystów.
Harmonogram warsztatów na wrzesień 2022:
- 10 września, godz. 12.00 – spacer przyrodniczy „Poznajmy się bliżej”
- 17 września, godz. 12.00 – warsztaty monotypiarskie
- 24 września, godz. 12.00 – warsztat z prelekcją „Mamy wpływ na świat”
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rezerwacji można dokonać pod adresem mailowym: zapisy.kamien@gmail.com.
Miejsce: Pawilon Edukacyjny „Kamień”, ul. Wybrzeże Puckie 1, godz. 12.00
Święto Placu Hallera
Święto Placu Hallera, obchodzone hucznie we wrześniu, to jedno z największych wydarzeń na osiedlu Praga II.
– Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców dzielnicy do wspólnego świętowania. Zapewniamy świetną muzykę, pełną warszawskiego klimatu i humoru, wiele atrakcji dla najmłodszych oraz dużą dawkę śmiechu – zapowiadają organizatorzy.
Szczegóły dotyczące wydarzenia znaleźć można na stronie Urzędu Dzielnicy Praga-Północ
Miejsce: pl. Hallera, godz. 14.00-23.00
Zbiórka zdjęć do Archiwum Społecznego Osiedla Praga II
W sobotę podczas Święta Placu Hallera startuje II edycja zbiórki zdjęć do Archiwum Społecznego Osiedla Praga II. Zdjęcia będą zbierane i skanowane, dlatego nie trzeba się z nimi rozstawać – mówi Kamil Ciepieńko, organizator. – Szukamy zdjęć z rodzinnych spacerów, spotkań na podwórkach i placach zabaw, podczas zakupów, w szkole czy w pracy, a także zdjęć budynków i ulic.
Miejsce: pl. Hallera, godz. 14.00-17.00
Konfrontacje Sztuk Artystycznych. Finał – koncerty & wystawa & warsztaty
W przestrzeni Stacji Praga przy ul. Zaokopowej 5 odbędzie się kolejny ciekawy event. Wypełnimy miejsce piękną sztuką, dobrą muzyką i pozytywną energią – zachęcają organizatorzy.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace stworzone podczas Konfrontacji Sztuk Artystycznych przez różnych artystów, posługujących się najróżniejszymi mediami artystycznymi.
Podczas trzech twórczych spotkań zostały stworzone prace na trzy tematy:
- Gang Obrzydliwiaków
- Prascy Sąsiedzi
- Sztuka Kobiet
Na wydarzeniu, oprócz przyjemnych doznań dla oka, będzie też coś dla ucha i ducha. W finałowym dniu wystąpią niesamowici goście, którzy są częścią wydarzenia.
Wstęp bezpłatny.
Miejsce: Stacja Praga, ul. Zaokopowa 5, godz. 16.00
Silent Disco na Placu Hallera
Święto Placu Hallera zakończymy sąsiedzką potancówką w formule silent disco. To pierwsza taka potańcówka na Pradze-Północ. Każdy znajdzie coś dla siebie. Trzech DJ zagra klasyki muzyki pop, polskie przeboje, muzykę lat 70. i 80., ale pojawi się również muzyka house.
Mieszkańcy, którzy dołączą do zabawy, dostaną specjalne słuchawki i sami zdecydują którego DJa będą chcieli słuchać i która muzyka porwie ich do tańca. “Ciche” imprezy są coraz bardziej popularne i dzięki słuchawkom nie przeszkadzają innym mieszkańcom.
Silent disco zaczniemy ok. godz. 19.30. Liczba słuchawek ograniczona.
Miejsce: pl. Hallera, godz. 19.30
niedziela, 11 września 2022 r.
Spacer przyrodniczy
Zapraszamy dużych i małych miłośników nadwiślańskiej przyrody na kolejny spacer z przewodnikiem. W niedzielę 11 września o godzinie 9.00 spotykamy się nad Wisłą w wygodnych butach. Zachęcamy do zabrania lornetek.
Miejsce: Pawilon Edukacyjny „Kamień”, ul. Wybrzeże Puckie 1, godz. 9.00
UKS Błyskawica – Marcovia Marki
Kolejny mecz błyskawiczni zagrają z drużyną z podwarszawski Marek.
Miejsce: Orlik, ul. Targowa 86, godz. 10.00
Plenerowy spektakl Teatru Pantomimy Mimo: Piękne Nic
Pokój, w nim bohater opowieści tkwiący w pętli czasu. Nic w tej przestrzeni nie jest tym, czym się początkowo wydaje. Okna, drzwi, ściany i przedmioty mają własny pomysł na obserwowane przez nas postaci. Czym jednak jest to miejsce?Co jest wspomnieniem, co rzeczywistością, a co tym co dopiero ma nadejść? Dokąd, jako widzowie, zmierzamy w tej nieoczywistej, ruchowej komedii poza słowami? I czy problemy głównego bohatera, nie wydają się nam dziwnie znajome?
Spektakl osadzony w poetyce snu, wypełniony humorem, poezją ciała i odrobiną absurdu.
Scenariusz, reżyseria Bartłomiej Ostapczuk. Muzyka: Przemysław Wojsław. Scenografia Dawid Wojtecki. Kostiumy: Hultaj Polski. Maski: Paulina Staniaszek. Występują: Bartłomiej Ostapczuk, Olga Gąsowska/Paulina Szczęsna (z udziałem Zuzanny Ziółek, Jana Duszy oraz gości)
Miejsce: pl. Konesera, godz. 13.00
Dzień otwarty Domu Kultury „Praga”
Przed nami kolejny sezon artystyczny – w tym roku przygotowaliśmy dla Was ponad 90 różnych zajęć! Podczas Dnia otwartego przedstawimy nową ofertę zajęć stałych. Będzie też możliwość poznania naszych instruktorów – zachęcają przedstawiciele Domu Kultury Praga.
Zapraszamy również dzieci z rodzicami na dodatkowe atrakcje:
- od godz. 14.00 do 16.00 na animacje, konkursy, tańce integracyjne i zabawy rodzinne w kowbojskim klimacie,
- od godz. 16.00 do 17.00 na warsztaty tworzenia sznurków do wielkich baniek mydlanych i bańkowy happening.
Zapisy na zajęcia prowadzone są wyłącznie w trybie online przez stronę www.strefazajec.pl i rozpoczną się w poniedziałek, 12 września, od godz. 12.00.
Miejsce: Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13, godz. 13.00
#chodźpotańczyć na koniec lata
Przez całe wakacje mieliście okazję tańczyć na Placu konesera, a już w niedziele finałowa edycja tego cyklu – przekonują organizatorzy.
Zapraszamy na: #CHODŹPOTAŃĆZYĆ – finał!
W trakcie:
- dwie bezpłatne 45 minutowe lekcje tańca z ekipą @SwingStepPL,
- pokaz Mistrzów Polski Boogie Woogie (oznacżmy @KubaEdyta),
- koncert na żywo: SuzieQ & Górecki i Kogut,
- muzyka: Boogie / Swing / Rock and Roll,
- strefa Pin-up z Warsaw Pin-ups,
- potańcówka.
Miejsce: Plac Konesera, godz. 16.30