poniedziałek, 27 maja, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 13-14 maja 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

Joga w plenerze na Placu Konesera (13 maja 2023 r.)

– Czujesz, że potrzebujesz relaksu? Twoje ciało, umysł i duch nie współgrają ze sobą? Mamy dla Ciebie idealną propozycję – zapowiadają organizatorzy.

Zapraszamy wszystkich chętnych na pierwsze, bezpłatne zajęcia jogi w Koneserze. Godzinne spotkanie z jogą skierowane jest zarówno do osób zaawansowanych jak i początkujących. Podczas zajęć skupimy się na wzmocnieniu naszego organizmu, poznamy podstawowe pozycje i sekwencje jogi – nie zabraknie relaksu, ćwiczeń z oddechem i elementów medytacyjnych.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 11.00

Energy Kids – Bezpiecznie. Miasteczko rowerowe, egzaminy i konkursy (13 maja 2023 r.)

Miasteczko Ruchu Drogowego zorganizowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji

Możliwość zdawania egzaminu na kartę rowerową. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą arkusza zaliczeń: https://ksp.policja.gov.pl/…/63457,ZASADY-UZYSKANIA…

  • Radiowóz
  • Motocykl policyjny
  • Samochód Rajdowy ES
  • Możliwość rozmowy ze Strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Warszawie
  • Warsztaty dla dzieci z robienia pizzy, organizowane przez restaurację Spółdzielnia!
  • Warsztaty „Bezpieczne dziecko nad wodą”, organizowane przez SAIL Team

Podczas wydarzenia zaproszeni goście zadbają, aby wszyscy obecni uzyskali niezbędne informacje dotyczące bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 11.00-16.00

Noc Muzeów w ToTuart – Mitologiczny Jasiński (13 maja 2023 r.)

Z okazji warszawskiej Nocy Muzeów zapraszamy na nocne odwiedziny wystawy „Mitologiczny Jasiński. Metamorfozy Owidiusza w malarstwie Dominika Jasińskiego”. Tego dnia Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart w Centrum Praskim Koneser są otwarte w najbliższą sobotę aż do godz. 22:00.

Prezentowanymi na wystawie obrazami Dominik Jasiński wpisuje się w długą tradycję mitologicznej historii sztuki. I choć artystów – w tym tych najwybitniejszych – poruszających na przestrzeni wieków tę tematykę można mnożyć, to obecnie Metamorfozy Owidiusza stanowią zdecydowanie zapomnianą, podobnie jak wyszukane symbole i alegorie, inspirację.

Miejsce: Galeria ToTuart, Centrum Praskie Koneser, godz. 11.00-22.00

Gdzie stołowali się sekretarze partii i kto chciał wznieść ratusz w Porcie Praskim? (13 maja 2023 r.)

Na spacer w tym roku zaprasza Witold Szabłowski, pisarz i reportażysta, który jako jedyny człowiek na świecie gotował (i jadł!) z kucharzami najkrwawszych dyktatorów. Poprowadzi spacerowiczów szlakiem praskiej gastronomii: opowie, z jakich dań słynęła prawa strona Wisły przed wojną i zaraz po niej, odkryje, gdzie stołowali się potajemnie pierwsi sekretarze partii komunistycznej oraz zdradzi, jakich przysmaków lepiej było nie próbować.

Zbiórka: przed Galerią Wileńską, godz. 13.45

Praskie bajery. Szlakiem magicznych miejscówek (13 maja 2023 r.)

Prawy brzeg Wisły w Warszawie jest wyjątkowym miejscem, pełnym magicznych zakamarków, starych ulic oraz pięknych kamienic. W tym niesamowitym otoczeniu odnaleźć można mnóstwo antykwariatów, pracowni rzemieślniczych, ciekawych kawiarni czy restauracji, a także galerii, muzeów i pracowni artystycznych.

Praskie Bajery (wcześniej Praskie Cuda Wianki) to wydarzenie zrzeszające okoliczne przedsięwzięcia na warszawskiej Nowej Pradze. Impreza obejmuje kwartał między ulicami: Wileńską, Targową, 11 listopada oraz Szwedzką.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/878825409876513

Tonika w wiosennym nastroju (13 maja 2023 r.)

Repertuar chóru obejmuje pieśni patriotyczne, ludowe, klasyczne oraz okolicznościowe.  Chór Tonika może się poszczycić udziałem i nagrodami w ogólnopolskich konkursach i przeglądach muzycznych. Dyryguje nim Teodozja Sadowska.

Wstęp na koncert jest wolny.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 17.00

XVI Jarmark Floriański (14 maja 2023 r.)

Kiermasz rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa do wieczora. Cała ulica Floriańska wypełni się stoiskami z lokalnymi specjałami, rękodziełem i produktami rzemieślniczymi. Najmłodsi natomiast będą mogli skorzystać z „dmuchańców” i animacji specjalnie dla nich przygotowanych.

Podczas kiermaszu będzie można spotkać też członków Młodzieżowej Rady Dzielnicy i Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Północ. W namiocie Rady Seniorów będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych (godz. 10.00-12.00) i porad mieszkaniowych (godz. 9.00-12.00), a od godziny 12.00 do 15.00 z porad weterynaryjnych.

Część artystyczna rozpocznie się o godz. 14.00. Na scenie zobaczymy artystów wykonujących polskie przeboje, a także zespół Praskie Małmazyje znany w Dzielnicy. Na koniec usłyszymy Alegancką Kapelę, która wygrała pierwsza edycję konkursu Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic oraz Kabaret OT.TO. O godz. 18.30 nastąpi wręczenie Florianów – wyróżnienia dla osób czy organizacji, które promują dzielnicę Praga-Północ.

Miejsce: ul. Floriańska, godz. 9.00-20.00.

Wyprzedaż garażowa na Różycu (14 maja 2023 r.)

– Czekamy na Was jak zawsze w godzinach 11.00 – 17.00. Wstęp na garażówki zarówno dla sprzedających jak i kupujących jest bezpłatny. Koniecznie wpadajcie się wystawić oraz przyjdźcie się obkupić – zachęcają organizatorzy.

Zapraszamy wejściem na bazar od ul. Targowej 54, obok Muzeum Warszawskiej Pragi.

Miejsce: Bazar Różyckiego, godz. 11.00-17.00.

na zdjęciu bazar rozyckiego
Wielka garażówka na Bazarze Różyckiego. Fot. Mat. prasowe.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne