niedziela, 14 lipca, 2024

Jarmark Floriański na Pradze. Muzyka, kiermasz i Floriany

Udostępnij

Ceremonia wręczenia Florianów, występ kabaretu OT.TO i kiermasz lokalnych dzieł i produktów. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców Pragi w najbliższą niedzielę. 14 maja na ulicy Floriańskiej odbędzie się XVI Jarmark Floriański. Ulica będzie zamknięta dla ruchu.

Kiermasz rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do wieczora. Cała ulica wypełni się stoiskami z lokalnymi specjałami, rękodziełem i produktami rzemieślniczymi. Najmłodsi natomiast będą mogli skorzystać z „dmuchańców” i animacji.

Po godzinie 14.00 na scenie rozpoczną się występy artystyczne. Jedną z atrakcji tegorocznego Jarmarku będzie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza, która na co dzień wykonuje polskie przeboje. Na Jarmarku usłyszymy też coś, specjalnie przygotowanego dla prażan.

Około godziny 15.30 na scenie pojawi się znany na Pradze zespół Praskie Małmazyje, który tworzą seniorki z Pragi-Północ. Usłyszymy też znane, polskie przeboje wykonane przez duet damsko-męski przy akompaniamencie trąbki i pianina.

XVI Jarmark Floriański zwieńczy występ Aleganckiej Kapeli i Kabaretu OT.TO. Alegancka Kapela dała się już poznać praskiej społeczności zdobywając główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic. Zespół jest związany z Pragą-Północ i wykonuje podwórkowe, praskie ballady w często nieoczywistych aranżacjach.

Jarmark zakończy Kabaret OT.TO, który łączy twórczość ściśle satyryczną z twórczością muzyczną, od początku również ma swój własny i dziś można stwierdzić, że niepowtarzalny styl. Perfekcyjna umiejętność tworzenia żartów, abstrakcyjnego postrzegania rzeczywistości i wreszcie odpowiedniego przekazania efektów swojej twórczości na scenie są głównymi cechami profesjonalizmu tego kabaretu.

Wręczenie Florianów 2023

Zarząd Dzielnicy Praga-Północ po raz 16. zaprasza warszawiaków do udziału w Jarmarku Floriańskim, podczas którego wyróżnione zostaną osoby lub organizacje promujące Pragę-Północ. Ceremonia wręczenia Florianów rozpocznie się około godziny 18.30.

Nagrodę „Floriana” przyznaję się od 2009 roku. Jako pierwszy statuetkę, zaprojektowaną i wykonaną przez Marka Czarneckiego, otrzymał Paweł Elsztein – dziennikarz, varsavianista, pisarz, fotografik i lotnik. Laureatami Florianów byli m.in.: Mieczysław Janiszewski, od 30 lat przewodnik miejski; Tomasz Szczepański, współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ; Wiesław Włodarski, matematyk, dyrektor Liceum im. Ruy Barbossy, Nauczyciel Roku 2007; ks. Wiesław Kania, kapłan, nauczyciel, wychowawca, twórca Oratorium w Bazylice przy ul. Kawęczyńskiej, plastycy Zofia i Jak Kubiccy, Abp Henryk Hoser.

Floriany trafiały też do organizacji i instytucji m.in. Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zarządu Województwa Mazowieckiego, Radia Warszawa, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Kapeli Praskiej oraz hufca Chorągwi Stołecznej ZHP im. Wigierczyków.

Zmiany w organizacji ruchu na Floriańskiej

Na czas wydarzenia (13-15 maja) zmianie ulegnie organizacja ruchu na ul. Floriańskiej. Ulica zostanie zamknięta od soboty od godz. 20.00 do poniedziałku do godziny 4.00. Bedzie też obowiązywać zakaz parkowania.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne