niedziela, 19 maja, 2024

Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na Pradze. Aktywiści mają swoje pomysły na dzielnicę

Udostępnij

Wprowadzenie limitu sklepów monopolowych i zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. To nowe pomysły lokalnych aktywistów, w tym znanego na Pradze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. Kolejne ograniczenia aktyw chce wprowadzić w klubach i pubach.

– Domagamy się od radnych, żeby wprowadzili zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych w godzinach 22-6 na terenie całej Warszawy – powiedział Robert Migas-Mazur z Porozumienia dla Pragi podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z aktywistami Miasto Jest Nasze. Wanda Grudzień z Dla Pragi uznała też, że liczba wydawanych pozwoleń na sprzedaż alkoholu powinna zostać ograniczona. Aktywistka, cytowana przez portal TVN Warszawa, zadeklarowała, że aktywiści będą rozmawiać z przedsiębiorcami prowadzącymi sklepy, żeby dać im czas na dostosowanie się do „nowych” przepisów.

Ograniczenia mają też dotknąć puby

Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu to nie wszystko. W komentarzach na profilu społecznościowym aktywiści z Dla Pragi przyznają, że ograniczenie godzinowe to dopiero początek zmian. Jak wynika z komentarzy i źródeł wiedzy, na których opierają się aktywiści, kolejnym krokiem mają być ograniczenia sprzedaży alkoholu w klubach i pubach.

To nie pierwsze pomysły aktywistów znanych z tego, że często zabierają głos w sprawach innych, przypisując sobie prawo do reprezentowania mieszkańców (podczas ostatnich wyborów samorządowych zdobyli 1908 głosów, co oznacza 6,82 proc. wszystkich głosujących prażan).

Stowarzyszenie Dla Pragi protestowało m.in. przeciwko wyznaczeniu miejsc Kiss and Ride przy praskich przedszkolach tłumacząc to faktem, że dzieci nie powinny korzystać z samochodów tylko z rowerów lub hulajnóg. Aktyw apelował też o wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h dla samochodów. Z kolei wspomniana już Wanda Grudzień jest autorką pomysłu do budżetu obywatelskiego, który polegał na… zakupie roweru towarowego dla mieszkańców.

na zdjęciu protestujący
Od lewej aktywiści miejscy ze stowarzyszenia Porozumienie Dla Pragi oraz członkowie Polskiej Partii Socjalistycznej (tzw. czerwona młodzież).

Aktywiści byli również głośnymi zwolennikami budowy ośrodka dla narkomanów i osób w kryzysie bezdomności w Szpitalu Praskim, nie licząc się zupełnie z głosem mieszkańców. Niestety, aktyw ma duże ambicje polityczne, co oznacza, że należy się spodziewać kolejnych pomysłów.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Wiadomości

Wiadomości lokalne