czwartek, 18 lipca, 2024

Zakończył się remont kamienicy przy Kłopotowskiego 30

Udostępnij

Zabytkowa kamienica przy ul. Kłopotowskiego 30 na Pradze-Północ odzyskała dawny blask. Pierwsi mieszkańcy odebrali już klucze – uroczyście przekazała je Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy Praga-Północ. Modernizacja ponad stuletniej kamienicy kosztowała 8 mln zł.

Zabytkowa kamienica przy ul. Kłopotowskiego 30 została wybudowana w 1890 r. dla Juliana Różyckiego, warszawskiego farmaceuty, właściciela kilku aptek, działacza społecznego, a przede wszystkim, założyciela bazaru Różyckiego. Przez lata kamienica niszczała, kilka lat temu strawił ją pożar.

Kolejna kamienica na Pradze podłączona do centralnego ogrzewania

W lipcu 2019 r. rozpoczął się gruntowny remont obejmujący budynek frontowy oraz dwie oficyny – wschodnią i zachodnią. – Przekazujemy klucze rodzinom z nadzieją, że znajdą tu swój prawdziwy, wymarzony dom. Chcemy, żeby standard mieszkań na Pradze-Północ był coraz wyższy, dlatego inwestujemy coraz więcej środków w miejskie nieruchomości, podłączamy je do centralnego ogrzewania – powiedziała Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz dzielnicy.

W mieszkaniach nie było łazienek

W wyremontowanej oficynie jest 10 przestronnych lokali dwu- i czteropokojowych. Mieszkania są wykończone i gotowe by w nich zamieszkać, na podłogach znajdują się panele i gres, w kuchni i łazience została ułożona glazura. – Jestem pewna, że mieszkańcy odczują dużą różnicę. Wcześniej w lokalach nie było łazienek, po remoncie w każdym jest w pełni wyposażona toaleta z umywalką i kabiną prysznicową. Zmiana aranżacji mieszkań była dużym wyzwaniem, ale udało się – powiedziała Bożena Salich, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

Kamienica została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku powstała nowoczesna winda, dzięki której osoby starsze oraz rodziny z małymi dziećmi mogą bez problemu dostać się z parteru na najwyższe piętro. Na Pradze-Północ coraz więcej nieruchomości doposażonych jest w windy, by poprawić standard oraz komfort życia mieszkańców.

Remont na podstawie historycznych fotografii

W ramach modernizacji wzmocnione zostały także fundamenty oraz ściany konstrukcyjne, wykonawca wymienił stropy i więźbę dachową. Na podstawie historycznych fotografii, z zachowaniem dbałości o detale architektoniczne, odtworzona została elewacja płaskorzeźby, gzymsy oraz żeliwne wsporniki przy balkonach.

W czasie modernizacji prawa oficyna została także podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej, co oznacza, że cały budynek posiada już centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę.

Wyremontowane zostały także części wspólne oraz podwórko. Praski ZGN planuje także budowę zewnętrznej windy, która po otrzymaniu zgody konserwatorskiej, będzie służyć mieszkańcom budynku frontowego i lewej oficyny.

Modernizacja kamienicy przy ul. Kłopotowskiego 30 trwała od lipca 2019 roku i kosztowała 8 milionów złotych.

Polityka lokalowa na Pradze-Północ

W ubiegłym roku na Pradze-Północ aż o połowę udało się zmniejszyć liczbę oczekujących na mieszkanie komunalne lub socjalne. Łącznie oczekujących na przydział lokalu w 2020 roku było 379 rodzin, zostały 193.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne