sobota, 18 maja, 2024

Zielone ściany oczyszczą powietrze Pragi

Udostępnij

Uczniowie ze szkoły przy ul. Białostockiej posadzili przy budynku bluszcz, który nie tylko ozdobi szkolny budynek, ale też przyczyni się do polepszenia jakości powietrza. Nasadzenia, zorganizowane z inicjatywy Galerii Wileńskiej, zostały zainspirowane przez lokalne stowarzyszenie.

Wykonane na terenie Szkoły Podstawowej nr 73 im. Króla Stefana Batorego przy ul. Białostockiej 10/18 nasadzenia będą pełnić ważną funkcję – filtrować powietrze ze szkodliwych pyłów i tlenków. Fundatorem nasadzenia jest Galeria Wileńska, która od lat inicjuje akcje przyjazne mieszkańcom Pragi oraz przyczynia się do zwiększania bioróżnorodności w okolicy.

– Galeria Wileńska angażuje się w życie lokalnych społeczności, wychodząc naprzeciw z projektami, które aktywizują i integrują je ze sobą. Tym razem zdecydowaliśmy się zorganizować nasadzenia w szkole podstawowej. Dzięki temu dzieci mogły dowiedzieć się więcej na temat tego, jak ważna jest zieleń dla naszego ekosystemu. Mamy nadzieję, że to zachęci je do dbania o naszą planetę w przyszłości. By zorganizować nasadzenia zainspirowali nas członkowie Stowarzyszenia Kocham Pragę – powiedziała Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej.

Chroni, tłumi i oczyszcza

Bluszcz ma wiele właściwości chroniących budynek przed wpływem czynników zewnętrznych. Kiedy podrośnie i osłoni ścianę budynku gęstą pokrywą, stworzy naturalną barierę ochraniającą.

– Bluszcz to bardzo trafny wybór pod tego typu nasadzenia. Zwarta powierzchnia liści daje, poza dostrzeganym na pierwszy rzut oka walorem estetycznym, dodatkowe korzyści m.in. świetnie chroni ściany przed nagrzewaniem w lecie, jak i wychładzaniem zimą, tłumi hałas oraz co ważne w przestrzeni miejskiej oczyszcza powietrze. Dodatkowo jest rośliną łatwą w uprawie – potwierdza Eryk Szczepaniak, właściciel firmy ogrodniczej Ergarden, która przeprowadziła nasadzenia i ufundowała sadzonki tulipanów.

Teren szkoły stanie się przyjazny również dla ptaków. Galeria Wileńska planuje montaż budek lęgowych, w których schronienie znajdą szpaki i sikorki. Budki zostaną zamontowane na drzewach otaczających budynek szkolny.

Skrzynki lęgowe dla ptaków na budynku centrum handlowego Galeria Wileńska

– Zależy nam na tym, by zwiększać świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Tego typu postawy należy budować od najmłodszych lat. Jak wiadomo najlepiej uczy się przez zabawę i na bazie własnych doświadczeń. Dlatego też zaangażowaliśmy dzieci w cały proces nasadzeń – dodała Marzena Mrozińska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego.

To nie jedyne proekologiczne działania centrum handlowego. Na dachu centrum mieści się pięć uli, w których mieszka łącznie około aż 250 tys. pszczół. Znajdują się tu też różne rodzaje roślin, zamontowane są też skrzynki lęgowe, z których korzystają m.in. jeżyki i pustułki. Wiosną centrum handlowe wraz z Carrefourem zasadziło łąkę kwietną. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się jej widokiem w przyszłym roku.

Ule na dachu budynku centrum handlowego Galeria Wileńska

Centrum handlowe w tym roku również zorganizowało różnorodne wydarzenia dla osób z różnych grup wiekowych, m.in. Dni Seniora, podczas których na uczestników czekały liczne atrakcje, warsztaty i bezpłatne badania, punkt szczepień przeciwko COVID19 oraz spotkania z przedstawicielami lokalnych instytucji np. Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ważnym elementem działalności Galerii Wileńskiej na rzecz dzielnicy są także otwarte spacery po Pradze z przewodnikiem, na które chętnie przychodzą mieszkańcy Warszawy – nie tylko tej prawobrzeżnej.

Zdjęcie główne: Zielona ściana przy ul. Markowskiej

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Wiadomości

Wiadomości lokalne