poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Zoo świętuje 125. rocznicę urodzin Żabińskiego. Spacery i wystawa zdjęć

W piątek, w warszawskim zoo odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy kamieniu poświęconym Janowi Żabińskiemu z okazji 125. rocznicy urodzin legendarnego dyrektora ogrodu. Zoo przygotowało specjalne spacery a także fotoplastikon z archiwalnymi zdjęciami zoo.

– Z okazji 125. rocznicy urodzin Jana Żabińskiego, dyrektora warszawskiego zoo w latach 1929 – 1951 chcemy przypomnieć warszawiakom tę nietuzinkową postać – informują pracownicy zoo.

Żabiński był dyrektorem ogrodu zoologicznego od 1929 r. Podczas niemieckiej okupacji, w opustoszałych pomieszczeniach ogrodu, ukrywał Żydów przemycanych z terenu getta. Żabiński osobiście brał udział w przemycie odwiedzając getto pod pozorem poszukiwania odpadów do karmienia świń, hodowanych wówczas na terenie ogrodu. Wspólnie z żoną, Antoniną Żabińską, ryzykując własnym życiem stworzyli w warszawskim zoo azyl dla ponad 300 uciekinierów z warszawskiego getta i działaczy ruchu oporu prześladowanych przez Niemców.

Wojenne sekrety ogrodu 

Pracownicy warszawskiego zoo przygotowali specjalny spacer, podczas którego poznamy wojenne sekrety ogrody. Uczestnicy zobaczą też miejsca i pamiątki z czasów kiedy przetrwanie było najważniejszym celem, a pomoc innym heroizmem. Aby wziąć udział w spacerze trzeba kupić bilet wstępu do ogrodu i dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 10 zł (gotówką) za zwiedzanie willi Żabińskich z przewodnikiem.

W Alei Głównej będzie tez można zajrzeć do fotoplastikonu, w którym zostaną zaprezentowane archiwalne zdjęcia ZOO.

Godziny spacerów:

  • godz. 13.30 – oprowadzanie polskojęzyczne dla osób indywidualnych z przewodnikiem z Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA
  • godz. 15:00 – oprowadzanie anglojęzyczne dla osób indywidualnych z przewodnikiem z Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA

W kwietniu zoo jest czynne do godz. 18 (kasy są zamykane o godz. 17.) Bilet ulgowy kosztuje 20 zł, a normalny 30 zł. Warto wiedzieć, że bilety można też kupić nie tylko w kasie, ale też biletomatach, na stronie internetowej ogrodu lub w aplikacji mPay.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości