czwartek, 20 czerwca, 2024

96 urodziny Pawła Elszteina. Panie Pawle, sto lat to za mało

Udostępnij

Dziennikarz, varsavianista, pisarz, fotografik i lotnik. Paweł Elsztein to jedna z najważniejszych postaci naszej dzielnicy. Dziś obchodzi 96. urodziny.

Jest rodowitym prażaninem, absolwentem VI Gimnazjum Miejskiego w Warszawie, obecnego liceum im. płk. Leopolda Lisa-Kuli na Targówku.

Trudno policzyć wszystkie książki, które napisał, ale jest ich blisko 80. Jeszcze trudniej policzyć artykuły, ale wiadomo, że zaszczycił swoim piórem takie wydawnictwa jak Stolica czy Kurier Warszawski. Paweł Elsztein jest też autorem wielu tekstów, które ukazują się w Przeglądzie Praskim, zarówno w wersji elektronicznej jak i papierowej.

Na naszym portalu możemy m.in. przeczytać: Opowieść wigilijna o dawnej PradzeW poszukiwaniu zaginionego dokumentuPraga pamięta o MarszałkuGdy na Szwedzkiej piały koguty i wiele innych.

Jest też najbardziej utytułowanym mieszkańcem Pragi. W 1998 r. otrzymał tytuł Prażanina Roku od Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Skrzydlatej Polski” i Dyplomem Honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 30 lat pracy dziennikarskiej. Za działalność na rzecz dzielnicy otrzymał też dyplom i medal 350-lecia nadania praw miejskich Pradze. Paweł Elsztein jest również pierwszym laureatem nagrody Floriana, statuetki przyznawanej przez Zarząd Dzielnicy Praga-Północ.

Panie Pawle, dużo zdrowia, uśmiechu i energii!

Fot. Anna Straszyńska

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne