poniedziałek, 27 maja, 2024

Nowe windy w miejskich budynkach. Mieszkańcy przedwojennych kamienic będą mieli łatwiej

Udostępnij

Kolejne budynki mieszkalne w Warszawie zostały doposażone w windy osobowe. Łatwiejszy dostęp do lokali mają mieszkańcy łącznie dziewięciu domów, również na Pradze-Północ.

Pomysł doposażenia w windy kamienic na Pradze-Północ należy do Jacka Wachowicza, wiceprzewodniczącego rady dzielnicy i prezesa stowarzyszenia „Kocham Pragę”. – Winda osobowa w budynkach mieszkalnych w większości dzielnic Warszawy jest normą i nie wzbudza dużych emocji oraz zainteresowania. Na Pradze jest wręcz odwrotnie. Budynki komunalne, które przetrwały zawieruchę wojenną, praktycznie nie były doposażone w windy – mówi Jacek Wachowicz.

Jak dodaje, to jak wielkim problemem jest zamieszkiwanie na wysokich piętrach, wiedzą najlepiej osoby starsze i niepełnosprawne, dla których wizyta u lekarza, zrobienie zakupów, odwiedziny rodziny czy znajomych jest jak zdobycie wierzchołka góry.

Na Pradze powstaną kolejne windy dla mieszkańców

Jedną z pierwszych kamienic, która została doposażona w windę, jest budynek przy ul. Siedleckiej 29. Winda powstała tu w 2021 r. Prezydent Warszawy obiecał w 2018 r., że takich wind powstanie w Warszawie aż 120.

– Rozwiązanie problemu dostępności mieszkań dla osób o ograniczonej mobilności w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi to konieczność – przekonują władze miasta.

Jacek Wachowicz, wiceprzewodniczący rady dzielnicy i prezes stowarzyszenia „Kocham Pragę”. Fot. FB

W ostatnim czasie w ramach programu oddano do dyspozycji mieszkańców windy w pięciu budynkach: na Pradze-Północ przy ul. Ząbkowskiej 36, ul. Siedleckiej 29 i ul. Brzeskiej 29/31, na Pradze-Południe przy ul. Grochowskiej 297 oraz w Śródmieściu przy ul. Szwoleżerów 5c.

W trakcie realizacji jest kolejnych 27 wind, które zostaną zamontowane na Pradze-Północ, Woli, Żoliborzu i w Śródmieściu. Ich realizacja jest na różnym etapie zaawansowania, jednak zostaną oddane do użytku nie później niż do końca 2024 r.

Z kolei w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji i kompleksowej modernizacji pustych budynków mieszkalnych w dzielnicy Praga-Północ w 2021 r. w windy wewnętrzne doposażono cztery budynki:

  • ul. Łochowskiej 38A,
  • ul. Łochowskiej 43,
  • ul. Siedleckiej 25
  • ul. Otwockiej 7.

Ratusz będzie wspierał wspólnoty mieszkaniowe, w których ma udziały

Władze miasta wspierają również działania wspólnot mieszkaniowych, w których miasto posiada udziały. Podczas realizacji inwestycji przyjętej uchwałą przez właścicieli wspólnot, miasto będzie partycypować w kosztach na takich zasadach, jak inni jej członkowie, proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Podmioty prywatne, które chcą przeprowadzić podobną inwestycje, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe ze źródeł zewnętrznych np. z Programu Wyrównywania Różnic oraz Funduszu Dostępności realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne