sobota, 18 maja, 2024

Miasto opóźnia budowę Trasy Świętokrzyskiej o prawie 30 lat. Winą obarcza pandemię i rząd

Udostępnij

Nawet 30 lat, tyle jeszcze przyjdzie nam czekać na dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Targowej do al. Tysiąclecia przy Dworcu Wschodnim. Dotarliśmy do dokumentu, w którym miasto tłumaczy powody decyzji zamrożenia projektu.

W 2017 r. pisaliśmy, że trzeci etap budowy Trasy Świętokrzyskiej, czyli odcinek od ul. Targowej do al. Tysiąclecia, rozpocznie się w 2018 r. i potrwa ok 12 miesięcy. Rzeczywistość zweryfikowała jednak plany drogowców.

Jak udało nam się ustalić, władze miasta nie uwzględniły w Wieloletniej Prognozie Finansowej budowy Trasy Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Targowej do al. Tysiąclecia. Dokument został rozpisany na lata 2022-2050, a to oznacza, że trasa może powstać dopiero za trzy dekady.

W piśmie z Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju do wiceburmistrza Pragi-Północ Dariusza Kacprzaka czytamy, że obecnie nie jest możliwe określenie terminu ewentualnego wprowadzenia projektu do planów inwestycyjnych. W dalszej części pisma czytamy, że cały program inwestycyjny miasta jest uzależniony od sytuacji dochodowej, która ma wpływ na wysokość środków finansowych przeznaczanych w perspektywie wieloletniej na wydatki majątkowe. Miasto tłumaczy też, że zostało zmuszone do tego, aby poziom tych wydatków obniżyć w ostatnich dwóch latach o blisko 20 proc. Przyczyną były zwolnienia i obniżki podatku PIT oraz skutki pandemii. Urzędnicy w piśmie do wiceburmistrza zwrócili też uwagę na rozwiązania legislacyjne, które niesie ze sobą rządowy program Polski Ład.

Czym jest Wieloletnia Prognoza Finansowa?

Wieloletnia Prognoza Finansowa, według definicji, to instrument wieloletniego planowania finansowego w jednostkach samorządu terytorialnego, czyli np. w urzędach miast. Wieloletnia Prognoza Finansowa obejmuje m.in. takie parametry jak bieżące i majątkowe dochody i wydatki, wyniki budżetu, a także przychody i rozchody budżety. Co ważne, Prognoza musi być realistyczna, czyli powinna uwzględniać zdarzenia, które mają lub mogą mieć wpływ na gospodarkę finansową w dłuższej perspektywie czasu.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Wiadomości

Wiadomości lokalne