poniedziałek, 15 lipca, 2024

Trasa Świętokrzyska w budowie

Udostępnij

Budowa Trasy Świętokrzyskiej zbliża się do końca. Niemal gotowe są już jezdnie, tunele kolejowe, chodniki i drogi rowerowe. Drogowcy planują zakończenie inwestycji we wrześniu.

– Jest to jedna z ważniejszych inwestycji, związana również z rewitalizacją Pragi. Ta trasa odciąży praskie ulice i będziemy mogli je zmieniać tak, aby stały się przyjaźniejsze dla mieszkańców – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy. – Trasa ta umożliwi również dogodną komunikację między dzielnicą Praga-Północ a Targówkiem.

Trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, chodniki, drogi rowerowe. Jest także miejsce na planowaną trasę tramwajową – do czasu jej wybudowania będzie w tym miejscu zieleń. Trasa przekracza w trzech miejscach tory biegnące do Dworca Wschodniego – są tam tunele. Drogowcom m.in. zostały jeszcze do zbudowania jezdnie przy tunelach, montaż sygnalizacji świetlnych i urządzenie zieleni – posadzonych zostanie 140 drzew, ok. 4 tys. krzewów, a trawniki zajmą ok. 4,5 ha terenu.

Drogowcy zaplanowali także pierwsze zmiany w ruchu drogowym związane z budową odcinka Trasy Świętokrzyskiej od ul. J. Zamoyskiego do Targowej. Od środy, 31 maja od godz. 22.00 zamknięta dla ruchu będzie ul. J. Zamoyskiego na odcinku od ul. Sokolej do ul. K. Marcinkowskiego. Jadący ul. Sokolą na skrzyżowaniu z ul. J. Zamoyskiego będą musieli skręcić w prawo w kierunku ul. Targowej. Natomiast jadący od strony ul. Targowej będą mogli tylko pojechać w kierunku mostu Świętokrzyskiego. Połączenie z ul. J. Zamoyskiego straci ul. Sprzeczna. Objazdy zostaną poprowadzone ulicami: K. Marcinkowskiego – Targowa; Sokola – Wybrzeże Szczecińskie – S. Okrzei; Targowa – ks. I. Kłopotowskiego. Po północnej stronie ulicy utrzymane będzie przejście dla pieszych. Tak będzie do września.

Autobusy linii 135 zostaną skierowane na trasę objazdową: PL. HALLERA – … – al. Solidarności – Targowa – Zamoyskiego – Grochowska – … – PKP OLSZYNKA GROCHOWSKA.

Długość całej Trasy Świętokrzyskiej od mostu Świętokrzyskiego do ul. Zabranieckiej to ponad 3 km. Całość została podzielona na etapy:

  • ul. Wybrzeże Szczecińskie – J. Zamoyskiego: budowa zakończona w 2014 r.,
    Dworzec Wschodni (al. Tysiąclecia) – Zabraniecka: odcinek w budowie, zakończenie wrzesień 2017 r.,
  • ul. J. Zamoyskiego – Targowa, bez przebudowy skrzyżowania z ul. Targową: odcinek w budowie, zakończenie prac koniec 2017 r.,
  • ul. Targowa – Dworzec Wschodni (al. Tysiąclecia) z przebudową skrzyżowania z ul. Targową: trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej, przewidywany termin rozpoczęcia budowy 2018 r., czas realizacji ok. 12 miesięcy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne