środa, 17 lipca, 2024

Warszawa dostanie 3 mld zł. Pieniądze mają też trafić na Pragę

Udostępnij

Dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej i obwodnicy śródmiejskiej łączącej Pragę-Południe z Targówkiem. Rząd zadeklarował uruchomienie 3 mld zł, które Warszawa przeznaczy na kluczowe inwestycje. Obietnicę wsparcia złożył dziś premier Mateusz Morawiecki.

Trzecia linia metra, rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego czy rozbudowa stadionu Skry – to inwestycje, które rząd planuje wesprzeć finansowo. W planie kluczowych inwestycji, które rząd sfinansuje lub dofinansuje, jest też dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej i obwodnicy śródmiejskiej łączącej Pragę-Południe z Targówkiem.

– Ta deklaracja ze strony premiera Mateusza Morawieckiego oznacza uruchomienie bezprecedensowych i rekordowych środków rządowych na wsparcie bezpośrednie inwestycji infrastrukturalnych w stolicy. Do najważniejszych, o których rozmawialiśmy i które zostaną dofinansowane ze środków rządowych dla Warszawy, warto dodać też inwestycje, o które apelowali warszawscy samorządowcy, mieszkańcy i radni – mówi poseł Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Wachowicz: to niezbędna inwestycja dla Pragi

Jedną z nich jest dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej, o co od lat zabiega stowarzyszenie Kocham Pragę. Początki inwestycji sięgają 2017 roku. To wtedy pisaliśmy o deklaracjach drogowców, że trzeci etap budowy trasy, czyli odcinek od ul. Targowej do al. Tysiąclecia, rozpocznie się w 2018 r. i potrwa ok 12 miesięcy. Rzeczywistość jednak zweryfikowała te plany.

ulica Targowa
Ulica Targowa na Pradze-Północ. Fot. Przegladpraski.pl

– Trasa Świętokrzyska, jej dokończenie, to inwestycja niezbędna dla usprawnienia transportu w dzielnicy. To ważne dla kierowców nie tylko lokalnych. Mam nadzieję, że wsparcie rządu, o które osobiście zabiegałem, sprawi, że po latach trasa zostanie w pełnym kształcie oddana do użytku – mówi Jacek Wachowicz, wiceburmistrz dzielnicy Praga-Północ i prezes stowarzyszenia Kocham Pragę.

Przypomnijmy, że do dokończenia trasy brakuje 750 metrów. Jacek Wachowicz, jeszcze jako radny dzielnicy, zwracał się w tej sprawie do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zarządów i rad sąsiednich dzielnic, stołecznych radnych, a także premiera Mateusza Morawieckiego. Jak udało nam się ustalić, dokończenie trasy jest też jednym z punktów umowy koalicyjnej na Pradze-Północ zawartej pomiędzy stowarzyszeniem Kocham Pragę a Prawem i Sprawiedliwością.

Krajewski: metro i obwodnica oznacza nowoczesną stolicę

Jak tłumaczył poseł Krajewski, dopiero gdy zostaną zrealizowane te inwestycje, będziemy mogli mówić o zrównoważonym rozwoju miasta stołecznego Warszawy. – Będzie wówczas można powiedzieć, że lewobrzeżna część Warszawy jest traktowana tak jak prawobrzeżna, czyli Warszawa jest jednym miastem. Dlatego chcemy zapowiedzieć że według nas metro i obwodnica oznacza nowoczesną stolicę. Równanie jest proste: metro plus obwodnica równa się nowoczesna stolica – mówi poseł.

Premier zapowiedział też kolejne dofinansowania. – Na kolejnych kilka lat chcemy przeznaczyć kwotę do 3 miliardów złotych na różne projekty, głównie te o których tutaj mówiliśmy ale także inne które zostaną wypracowane w dyskusji – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. – Będziemy rozmawiać o tym z zarządem miasta stołecznego Warszawy.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne