Na budynku przy ulicy Dąbrowszczaków pojawiła się nowa tablica Miejskiego Systemu Informacji, która przedstawia krótki rys historyczny osiedla mieszkaniowego Praga II. Pomysłodawcą tablicy jest jeden z praskich radnych.
Tablica MSI wisi na budynku przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowszczaków i ul. Szymanowskiego. Dowiemy się z niej m.in. kiedy zbudowano osiedle Praga II i kim byli jego architekci. Za pomysłem powstania tablicy stoi Kamil Ciepieńko, autor książki „Praga II. Nasza historia” i radny Pragi-Północ.
Na tablicy przeczytamy: Zbudowane w latach 1950-1956 oraz 1959-1967 przez Zakład Osiedli Robotniczych wg projektu architekta Jerzego Gieysztora i architekta Jerzego Kumelowskiego z zespołem. Wzniesione w stylu zredukowanego socrealizmu, głównie dla pracowników fabryk na terenie Żerania. Obejmuje kwartał ulic: Jagiellońska, Ratuszowa, Namysłowska i K. Darwina.
– Mam nadzieję, że tablica będzie przyczynkiem do tego, żeby bliżej przyjrzeć się historii osiedla Praga II. Osiedle było budowane w cieniu konfliktu nuklearnego, w czasach zimnej wojny. Dawne relikty takie jak punkty obserwacyjne, podziemne tunele i schrony nadają osiedlu charakter wyjątkowego miejsca. Ale to nie wszystko – mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca tablicy. – Spacerując między blokami natkniemy się zabudowania z czasów zaborów, dawne carskie bocznice kolejowe i przedwojenne domy dla oficerów wojska polskiego. Nie brakuje też śladów lodowca sprzed setek tysięcy lat i XVIII-wiecznych cmentarzy. To wszystko zostało skomponowane z socrealistyczną wizją architektów, której wykonanie nawet dziś budzi podziw – tłumaczy radny.
To już kolejna tablica, która opisuje losy powojennej Pragi. Wcześniej, przy ul. Ratuszowej, pojawiła się tablica opisująca losy osiedla Praga I, które powstało w latach 1948-1952. Zostało zaprojektowane przez małżeństwo Helenę i Szymona Syrkusów.