poniedziałek, 20 maja, 2024

Ulica Darwina 18

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Budynek mieszkalny przy ul. Darwina na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie.

Budynek jest pięciokondygnacyjny, prowadzi do niego siedem klatek schodowych. Wejścia do budynku znajdują się także od strony podwórka.

Budynek znajduje się naprzeciwko ogrodu jordanowskiego. Na dachu budynku znajduje się stacja bazowa telefonii komórkowej.

Budynek znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Historia budynku

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w 1957 roku. Był to pierwszy budynek przy ulicy Darwina.

Informacje i ciekawostki

  • Dawniej budynek miał numer 21 i znajdował się przy ul. Projektowanej 12.
    Budynek był przeznaczony dla pracowników administracji (m.in. urzędu dzielnicy i placówek oświatowych).
  • W piwnicach budynku znajdują się pomieszczenia o przeznaczeniu ochronnym (schrony) oraz elementy dawnego wyposażenia (instalacje schronowe).
  • W budynku do 1986 roku mieszkał Stefan Damski. Artysta, prof. Akademii Sztuk Pięknych, który w swoich pracach często przedstawiał osiedle Praga II i Praga III. Żoną artysty była Magdalena Gomulicka-Damska, która również tworzyła własne prace.

Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy.

Położenie ul. Darwina 18 na mapie Warszawy

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne