środa, 17 kwietnia, 2024

Ostatni z praskich żołnierzy weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania

W czwartek na Pradze-Północ rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy ulicy Brzeskiej pojawią kombatanci m.in. podpułkownik Henryk Kokosza, ostatni żyjący żołnierz, który brał udział w akcji zdobycia praskiej PAST-y.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 przy ul. Brzeskiej 24 przy budynku dawnej centrali telekomunikacyjnej (tzw. mała PASTA, skrót od Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna). W uroczystości wezmą udział kombatanci, mieszkańcy oraz przedstawiciele praskiego samorządu.

W uroczystościach zapowiedział swój udział 102-letni podpułkownik Henryk Kokosza, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski o pseudonimie AS. Kokosza jest ostatnim żyjącym żołnierzem z grupy uderzeniowej, która w 1944 r. zaatakowała i zdobyła budynek centrali telefonicznej przy ul. Brzeskiej 24.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości