wtorek, 23 lipca, 2024

Pałacyk Konopackiego odzyskuje dawną świetność

Udostępnij

Na Pradze-Północ trwa remont konserwatorski jednego z najważniejszych zabytków. Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej po modernizacji ma służyć kulturze.

Intensywne prace w pałacyku Konopackiego

Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 to budynek z lat 60. XIX wieku. Jego remont jest prowadzony według zaleceń konserwatora zabytków. Budynek jest już otynkowany, zostały odtworzone dekoracyjne gzymsy od strony ulic Strzeleckiej i Środkowej, zamontowano też stolarkę okienną wraz z obróbkami blacharskimi.

Dzięki analizie porównawczej wiadomo, jaki kolor budynek miał w przeszłości. Barwa farby została zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pod koniec kwietnia br. wykonawca rozpocznie przygotowania do malowania elewacji budynku.

– We wnętrzach pałacyku wykonywane są roboty instalacyjne: sanitarne, hydrauliczne i elektryczne. Rozpoczęto prace tynkarskie w piwnicach, na parterze i pierwszym piętrze. Trwa montaż kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W przyszłym tygodniu planowane jest zakładanie wentylacji mechanicznej – tłumaczą przedstawiciele urzędu miasta. Wzmocniona została też konstrukcja więźby dachowej.

Zakres prac remontowych w pałacyku był bardzo rozległy. W pierwszym etapie wykonano roboty zabezpieczające bryłę budynku, który został spięty stalowymi ściągami. Wszystkie fundamenty zostały podbite, a stropy wzmocnione, wymieniono też zmurszałe cegły. Cała stolarka została rozebrana – wszystkie powierzchnie kilkukrotnie spryskano środkiem grzybobójczym.

Rozebrano klatki schodowe i drewniane podłogi; parapety, progi, ościeżnice okienne i drzwiowe zostały zdemontowane, a ściany osuszone.

Dom kultury w pałacyku przy Strzeleckiej

Po zakończeniu remontu w pałacyku ma znaleźć się siedziba praskiego domu kultury, w którym będą działały m.in. sale wystawowe i taneczne, pracownie kulinarne, mody i szycia oraz klub seniora. Nowy użytkownik będzie miał też do dyspozycji ogród i taras. W podziemiach pałacyku ma znajdować się sala wystawowa.

Planowany termin zakończenia modernizacji pałacyku Konopackiego to IV kwartał 2020 r. Koszt remontu wynosi 21,6 mln zł.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne