sobota, 18 maja, 2024

Ponad 100 ledowych lamp oświetliło rondo Starzyńskiego

Udostępnij

Na rondzie Starzyńskiego drogowcy doświetlili przystanki tramwajowe i przejścia dla pieszych. Zamontowano 104 ledowe lampy, które zawieszono pod estakadami ronda.

– Bezpieczeństwo ruchu na ulicach miasta zależy od dobrej widoczności po zmroku. Dlatego modernizujemy oświetlenie oraz instalujemy je tam, gdzie go nie ma. Od stycznia 2022 roku na największą w Polsce skalę wymieniamy oprawy na energooszczędne SAVY przy zarządzanych przez nas drogach i jednocześnie nie zapominamy o likwidacji „ciemnych plam” – tłumaczą przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich.

Drogowcy doświetlili cztery przystanki tramwajowe i dwa przejścia dla pieszych znajdujące się pod estakadami ronda Starzyńskiego. Zamontowano 104 ledowe lampy, które ulokowano pod konstrukcjami estakad. – Szacujemy, że oprawy będą zużywać rocznie 21,99 MWh. Biorąc pod uwagę obowiązującą od 1 stycznia stawkę 1265,55 zł za 1 MWh, koszt świecenia nowych opraw w ciągu roku wyniesie ok. 27,9 tys. zł – wyliczyli drogowcy.

Na przełomie 2021 i 2022 r. 81 lamp sodowych zastąpiono 72 ledowymi w ciągu ul. Starzyńskiego. Nastąpiło to w ramach wymiany opraw na charakterystycznych, wysokich na co najmniej kilkanaście metrów masztach usytuowanych wzdłuż jezdni, na węzłach drogowych, na placach i przy pętlach autobusowych. W sumie w miejsce 3532 starych opraw zamontowano 2844 oprawy LED. Pozwoliło to zmniejszyć ich liczbę o 688 przy jednoczesnej poprawie jakości oświetlenia w każdej lokalizacji.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne