sobota, 14 września, 2024

Rocznica urodzin Stefana Starzyńskiego. Prezydent planował budowę tunelu z Woli na Pragę

Udostępnij

Dziś przypada 130. rocznica urodzin prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Prezydent zasłynął nie tylko bohaterską postawą podczas obrony miasta we wrześniu 1939 roku, ale kreśli też plany wielkiej i nowoczesnej Warszawy, które z powodu niemieckiej agresji nigdy nie doczekały się realizacji. Jednym z projektów była budowa tunelu z Woli na Pragę pod Ogrodem Saskim.

19 sierpnia przypada 130. rocznica urodzin prezydenta Starzyńskiego. W 1939 r. prezydent odmówił ewakuacji z rządem do Rumunii i pozostał w stolicy do końca. Pojmany przez Niemców po kapitulacji został przez nich zabity prawdopodobnie w grudniu 1939 r.

Prezydent Warszawy Stefan Starzyński

Przygotowany przez Stefana Starzyńskiego 4-letni plan rozwoju Warszawy na lata 1938-1942 przewidywał intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego w kierunku zachodnim od dworca Głównego oraz budowę Dworca Zachodniego. Miała się też rozwijać południowa Warszawa, tzw. Dzielnica Marszałka Józefa Piłsudskiego, miał się rozbudowywać Mokotów i Ochota. W dzielnicy siekierkowsko-czerniakowskiej prezydent planował budowę ośrodka sportowo-rekreacyjnego z myślą o zorganizowaniu w Warszawie igrzysk olimpijskich w latach pięćdziesiątych. Plany przewidywały też rozwój i modernizację Powiśla, Żoliborza, Bielan i Powązek.

Prezydenckie plany na prawym brzegu Wisły

W dziedzinie komunikacji Starzyński planował m.in. bezpośrednie połączenie Woli z Pragą tunelem pod Ogrodem Saskim, placem Piłsudskiego, wiaduktem i nowym mostem łączącym ul. Karową z ul. Brukową, czyli dzisiejszą ul. Stefana Okrzei. Plac Mirowski miał uzyskać połączenie z Placem za Żelazną Bramą, gdzie miał być wylot tunelu. W dzielnicach Bródno, Pelcowizna i Żerań miał się rozwijać przemysł.

Starzyński planował też zorganizować na prawym brzegu Warszawy w 1944 roku, w rejonie obecnego stadionu PGE Narodowy, światową wystawę przemysłową na cześć 25-lecia odzyskania niepodległości.

– Wybuch wojny zmienił wszystko. Mógł uciec z miasta, ale tego nie uczynił. Został do końca. To był wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone – mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która w piątek odsłoniła pamiątkową tablicę na budynku Szkoły Głównej Handlowej, w której studiował, a później wykładał Stefan Starzyński.

Ostatnie przemówienie Starzyńskiego do mieszkańców stolicy

25 września 1939 roku w ostatnim przemówieniu radiowym w broniącej się jeszcze stolicy, mówił do warszawiaków:

„Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce – gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki – dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale – nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne