piątek, 24 maja, 2024

Praga czeska, lubelska czy nasza?

Udostępnij

Kiedy w latach 50., gdy w Polsce na drogach pojawiły się pierwsze samochody marki „Warszawa”, po ulicach Czech już od prawie 40 lat jeździła… „Praga”.

Pierwsze samochody tej marki pojawiły się w 1911 r. Czeska fabryka produkowała zarówno ciężarówki jak i auta osobowe. Najlepsze lata dla „Pragi” przypadają na okres międzywojenny. Do roku 1939 znaczek „Praga” nosiły już autobusy, traktory, motocykle, a nawet walce drogowe.

praga-czeska-lubelska-nasza-2

W czasie II wojny światowej, „Praga” jeździła pod banderą Wehrmachtu. Nie uszło jej to bezkarnie i w 1945 r. alianckie bombowce zniszczyły 90 proc. zabudowań fabryki.

Czeska produkcja przez kolejne lata borykała się z problemami ekonomicznymi i w 1964 roku ostatnia „Praga” zjeżdża z linii montażowej.

W 2006 roku brytyjska firma International Truck Alliance, nabyła prawa do produkcji samochodów i używania nazwy „Praga” oraz planowała rozpoczęcie produkcji samochodów w Lublinie. Seryjna produkcja lubelskiej „Pragi” miała ruszyć w 2008 r. jednak ze względu na kłopoty techniczne i finansowe, nowy właściciel zrezygnował z tych planów.

A może by tak samochody „Praga” produkować na prawdziwej, warszawskiej Pradze? Miejsce na fabrykę znajdziemy na pewno!

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne