piątek, 14 czerwca, 2024

Woda z basenu została wykorzystana do sprzątania ulic

Udostępnij

Niemal 800 km ulic zostało posprzątanych wodą z miejskich basenów. Zamiast zrzutu do kanalizacji, woda została zatankowana do pojazdów służb oczyszczania miasta, które nocami sprzątały warszawskie ulice. Przykład przyszedł z Pragi-Północ.

Wykorzystywanie wody z basenu do porządków po raz pierwszy odbyło się w kwietniu, kiedy to wodą z pływalni przy ul. Jagiellońskiej posprzątane zostały ulice na Pradze-Północ. To inicjatywa Jacka Wachowicza, wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę.

– Na każdym basenie są przeprowadzane tzw. przerwy technologiczne oraz wykonywane konieczne remonty, niezbędne jest wówczas spuszczenie kilkuset m3 wody do kanalizacji. Podjąłem starania żeby wykorzystać basenową wodę do podlewania miejskiej zieleni, o ile skład wody na to pozwoli, lub mycia ulicznych jezdni. Przeprowadziłem rozmowy z odpowiednim służbami oraz wystosowałem pismo do Zarządu Dzielnicy Pragi-Północ, który poparł mój pomysł. Wystosowałem również prośbę do Prezydenta Warszawy, żeby w ślad za Pragą w ten sam sposób wykorzystywać wodę z basenów w całej Warszawie – mówił Jacek Wachowicz w kwietniu br. Jak widać starania wiceprzewodniczącego praskiej rady przyniosły skutek.

Woda z basenów znów w obiegu

Woda była wypompowywana z basenów w czasie przerwy technologicznej (konserwacyjno-sanitarnej). Zamiast zrzutu do kanalizacji, woda została zatankowana do pojazdów służb oczyszczania miasta, które nocami sprzątały warszawskie ulice. Zmywarki pobrały łącznie 850 m3 wody, co pozwoliło na posprzątanie niemal 800 km jezdni.

– Koncepcja wykorzystania wody z basenów do porządków w mieście wspiera ideę ekologicznego gospodarowania wodą – przekonują władze miasta.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne