czwartek, 13 czerwca, 2024

Radni nie wybrali zarządu. Może to zrobić prezydent Warszawy

Udostępnij

Fiaskiem zakończyła się dzisiejsza próba powołania nowego zarządu dzielnicy. Jeśli koalicjanci nie znajdą porozumienia, dzielnicą będzie rządził komisarz powołany przez prezydenta miasta.

W porządku obrad dzisiejszej sesji rady dzielnicy znalazło się aż 35 punktów, wśród nich te najważniejsze; powołanie zarządu dzielnicy. Kolejne punkty dotyczyły m.in. wyboru przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji rady.

Przerwa w obradach

Sesja została zakończona zaraz po złożeniu ślubowania przez Andrzeja Sowę (Kocham Pragę), który nie był obecny na pierwszym posiedzeniu rady dzielnicy. Przewodniczący obrad, Marcin Dąbrowski, postanowił o ogłoszeniu przerwy i zamknięciu obrad.

Taka sytuacja otwiera drogę do powołania zarządu komisarycznego na Pradze-Północ, co może oznaczać, że prezydent miasta sam zdecyduje o składzie zarządu dzielnicy.

Na Pradze był już komisarz

W historii praskiego samorządu była już sytuacja, że prezydent miasta musiał interweniować. W 2011 r. Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość) został wybrany na urząd burmistrza Pragi-Północ, ale na stanowisku utrzymał się niespełna dwa tygodnie. Podczas głosowania, niespodziewanie, głos na Sasina oddał jeden z radnych Platformy Obywatelskiej. Przewodnicząca rady dzielnicy, Elżbieta Kowalska-Kobus (PO), przerwała wtedy sesje i zablokowała w ten sposób wybór zastępców burmistrza. To pozwoliło powołać przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zarząd komisaryczny. Burmistrzem został wtedy Piotr Zalewski, a jego zastępcami Jarosław Sarna i Katarzyna Łęgiewicz.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne