wtorek, 21 maja, 2024

Radni Warszawy zdecydowali. Strefa płatnego parkowanie obejmie osiedle Praga 2

Udostępnij

Od przyszłego roku do strefy płatnego parkowania zostaną włączone nowe obszary na Pradze-Północ. Wcześniej, bo już w połowie sierpnia 2021 roku, wzrosną ceny za parkowanie i kary za brak opłaty za postój.

Na prawym brzegu Wisły do strefy płatnego parkowania zostanie włączone osiedle mieszkaniowe Praga 2. To obszar ograniczony od północy linią ulicy Starzyńskiego, a z pozostałych stron sąsiadujący z obecną granicą SPPN. Strefą zostanie objętych ponad 9 km dróg leżących na powierzchni 1 km kwadratowego. Wzdłuż dróg publicznych będzie wyznaczonych blisko 1,5 tys. miejsc parkingowych oraz dodatkowe w strefach postoju tylko dla mieszkańców. Warto wiedzieć, że obszar ten jest zamieszkany przez 15 tys. osób, co oznacza, że miejsce parkingowe będzie miał tylko, co 10 mieszkaniec.

Po lewej stronie Wisły rozszerzenie obejmie dwa obszary — na Górnym i Dolnym Mokotowie, do linii ulic Różanej i Gagarina. Strefa powiększy się dzięki temu o kolejne 30 km dróg zajmujących blisko 5 km kwadratowych powierzchni. Znajdzie się tu niemal 5 tys. ogólnodostępnych miejsc postojowych oraz ponad pół tysiąca dodatkowych w strefach tylko dla mieszkańców.

Nowe stawki opłat za postój i brak biletu za szybą

Zmianie, od 15 sierpnia, ulegną również stawki za postój – wzrosną o ok. 15 proc., w granicach dopuszczonych ustawowo. Pierwsza godzina parkowania będzie kosztować 4,50 zł, druga – 5,40 zł, trzecia – 6,40 zł, a czwarta i każda kolejna – 4,50 zł. Konsekwencją tych zmian jest również podwyższenie opłaty dodatkowej za nieopłacenie postoju. Po zmianach opłata ta będzie wynosić 300 zł, będzie jednak mniejsza o 100 zł w przypadku uiszczenia jej w ciągu 7 dni.

Od kilku lat kontrola poboru opłat odbywa się z wykorzystaniem systemu kamer zamontowanych na samochodach elektrycznych. Analogiczny system informatyczny otrzymały niedawno również wszystkie patrole piesze ZDM, które uzupełniają trasy pokonywane przez samochody e-kontroli. Proces jest teraz prostszy i bardziej zautomatyzowany. Dzięki tym rozwiązaniom nie ma już potrzeby umieszczania biletu parkingowego za szybą samochodu. Obowiązek ten został więc zniesiony przez radnych wraz ze zniesieniem obowiązku o oznakowaniu samochodu informacją o korzystaniu z aplikacji do płatności mobilnych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne