sobota, 18 maja, 2024

Spacer śladami praskich kadrów i kryminalnych historii

Udostępnij

Najbliższy weekend na Pradze minie pod znakiem spacerów. W sobotę odbędzie się spacer po filmowych plenerach dzielnicy, w niedziele zaś odkryjemy m.in. sekrety Dworca Terespolskiego, poznamy też kryminalną przeszłość Pragi. Spacery organizuje Praska Ferajna.

W najbliższą sobotę, 13 stycznia, o godz. 13 na pl. Weteranów 1863 r. przy wybiegu niedźwiedzi, zacznie się spacer „Filmowa Nowa Praga”. Jak tłumaczą organizatorzy, Nowa Praga często kojarzona jest z filmami o wojnie, jak np. „Pianista”, „Korczak”, „Polskie drogi”, „Cafe pod Minogą” itp. Kręcono tu jednak także kino zupełnie niemartyrologiczne, jak filmy Barei czy serial „Wiedźmy”, pokazujący różne oblicza życia codziennego na Pradze.

– Zobaczymy, gdzie kręcono „Rezerwat”, przez niektórych krytykowany za przesłodzenie praskiej problematyki, a gdzie „Rozdroże Cafe”, które można by uznać za jego mroczne, raczej przeczernione względem realiów przeciwieństwo. Będzie o filmach Smarzowskiego, Wajdy, Munka, ale też o kultowych scenach z Himilsbachem. Filmowe plenery obejrzymy najpierw w naturze, a po spacerze – w kawiarni, we fragmentach omawianych dzieł – zachęcają organizatorzy.

W niedziele (14 stycznia) o godz. 13 na rogu ul. Targowej i Mackiewicza (na wysokości ul. Targowej 20) zacznie się spacer „Z Pragi przez Terespol do Moskwy”.

– Odnajdziemy nieznane pozostałości zniszczonego podczas II Wojny Światowej Dworca Terespolskiego i innych obiektów związanych z jego początkami. Prześledzimy historię budowy linii średnicowej. Odkryjemy okupacyjne sekrety „Bahnhof Warschau Ost”. Poznamy losy „Mistera Warszawy” z 1970 r. czyli pięknego łabędzia, który stał się brzydkim kaczątkiem. Docenimy plastyczny i architektoniczny kunszt jednego z najnowocześniejszych i najciekawiej zaprojektowanych dworców kolejowych w Europie – zapowiadają przewodnicy.

Dowiemy się też o projektach urbanistycznych z czasów PRL-u, które nie doczekały się realizacji. Nie zabraknie też historii kryminalnych. – Usłyszcie o praskich cwaniakach żerujących na naiwnych przybyszach z prowincji, tajemniczych zwłokach w walizce, żółwiach z Grecji oraz o legendarnym przestępcy Jerzym Paramonowie – zapowiadają.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne