środa, 17 kwietnia, 2024

Z Ferajną szlakiem praskiej architektury

W niedzielę „Praska Ferajna” zaprasza na swój kolejny spacer. Tym razem przewodnicy opowiedzą o praskiej architekturze w okresie modernizmu i postmodernizmu, czyli nurtach tzw. sztuki nowoczesnej lat 60 i wcześniejszych ubiegłego wieku.

Spacer rozpocznie się o godz. 13 na ul. Floriańskiej 14. – Choć w krajobrazie Pragi zwraca uwagę nagromadzenie budynków w stylu eklektycznym, to nie brakuje tu również modernizmu, a nawet obiektów o wyraźnych cechach postmodernizmu – tłumaczą organizatorzy spaceru.

Co ma wspólnego modernizm z secesją i dlaczego w Warszawie tak trudno o przykłady art nouveau? Dlaczego do niedawna nagminnie mylono secesję z eklektyzmem? W jaki sposób przedwojenny modernizm antycypował socrealizm? Skąd się na Pradze wziął postmodernizm, jak Stadion Dziesięciolecia oparł się doktrynie socrealizmu? O tym i wielu innych zagadnieniach i nurtach w architekturze na sobotnim spacerze – zachęca„Praska Ferajna”.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości