wtorek, 18 czerwca, 2024

Ulica Darwina 8

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Budynek mieszkalny przy ul. Darwina na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie.

Budynek jest pięciokondygnacyjny, prowadzi do niego siedem klatek schodowych. Dawniej wejścia do budynku znajdowały się także od strony podwórka. Zostały jednak zabudowane i zaadaptowane na lokale mieszkalne.

Budynek znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Historia budynku

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Budynek został zbudowany w 1957 roku (*wykaz budowli ochronnych).

Po roku 2000 został zlikwidowany kiosk RUCH-u, który znajdował się w sąsiedztwie budynku.

W lutym 2023 r. na podwórku budynku spłonęła jedna z największych i najbardziej okazałych altan śmietnikowych. Policyjne śledztwo dowiodło, że było to celowe podpalenie.

Informacje i ciekawostki

  • Dawniej budynek miał numer 28 i znajdował się przy ul. Projektowanej 12.
    Budynek był przeznaczony dla pracowników Zakładu Przemysłu Cukierniczego 22 lipca, dawniej E. Wedel i ich rodzin. Mieszkali w nim też pracownicy rzeźni miejskiej, zakładów mięsnych i zakładów garbarskich – wspominał Jerzy Iżycki, mieszkaniec ul. Darwina 18.
  • W piwnicach budynku znajdują się pomieszczenia o przeznaczeniu ochronnym (schrony) oraz elementy dawnego wyposażenia (instalacje schronowe).

Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy.

Położenie ul. Darwina 8 na mapie Warszawy

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne