poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Wiosna zaczyna się na Pradze. Wiosenna, jedyna taka ulica w Warszawie

Dziś początek kalendarzowej wiosny, dlatego warto na chwilę odwiedzić ulicę Wiosenną na Pradze. Jedyną taką w Warszawie.

Ulica Wiosenna na Szmulowiznie, na Pradze-Północ, zaczyna się przy ul. Radzymińskiej i biegnie w kierunku torów kolejowych Dworca Wileńskiego, a następnie, obok dziesięciopiętrowego budynku RSM Praga, skręca i prowadzi w kierunku ul. Tarchomińskiej.

Dawniej ulica biegła aż do ul. Folwarcznej. Przecinała też Białostocką. Gdy w latach 70 w sąsiedztwie ulicy powstało osiedle mieszkaniowe Wiosenna zmieniła swój kierunek i położenie.

Drewniaki przy Wiosennej

Ulica Wiosenna choć krótka i mająca dziś osiedlowy charakter ma jednak długą historię. Po raz pierwszy pojawiła się na planach Warszawy pod koniec 18 wieku. Stały przy niej drewniaki mieszkalne, które zachowały się jeszcze długo po II wojnie światowej.

mapa
Ulica Wiosenna na mapie warszawskiej Pragi z 1915 roku.

Jak odnotowuje Dorota Wilkiewicz w książce „Ulice i uliczki naszej Pragi” w sąsiedztwie ul. Wiosennej istniała niegdyś ul. Jesienna zwana popularnie „czarną dróżką”. Dziś jest tu dzisiaj jest alejka osiedlowa, przylegająca do parkanu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10, w którym mieście się Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 i Przedszkole Specjalne nr 438.

tabliczka
Tabliczka z numerem domu przy ul. Wiosennej. Fot. KC/Przegladpraski.pl
Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości