niedziela, 23 czerwca, 2024

Wody w Warszawie nie zabraknie, ale trzeba ją oszczędzać. Podpowiadamy jak to zrobić

Udostępnij

Każdy mieszkaniec stolicy zużywa średnio około 130 litrów wody dziennie, czyli prawie 15 zgrzewek wody. Nikogo nie trzeba przekonywać, że woda to bardzo cenny zasób. Warto, abyśmy w trakcie codziennych czynności postępowali zgodnie z zasadą: „Szanuj wodę” – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj.

W różnych miejscach stolicy pojawiły się charakterystyczne niebieskie plakaty. Grafika z symboliczną kroplą to element kampanii warszawskiego ratusza, zachęcającej do oszczędzania wody.

Dlaczego oszczędzanie wody jest takie ważne?

Zmniejszenie zużycia to nie tylko pomoc dla przyrody, ale także jeden ze sposobów walki z globalnym ociepleniem. Dostarczenie wody do sieci i jej podgrzanie wymaga zużycia energii. Dlatego im mniej wody zostanie wykorzystane, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie na energię, a zatem węgiel czy gaz do jej produkcji. Co ważne, niższe zużycie wody przekłada się na niższe rachunki dla mieszkańców.

– Warszawiacy nie powinni się martwić, wody w kranach nie zabraknie – przekonują przedstawiciele ratusza. Ale nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju są w równie komfortowej sytuacji.

Większość wody wykorzystywanej w polskich gospodarstwach domowych pochodzi z wód głębinowych lub powierzchniowych. Odnawialność tych zasobów bezpośrednio związana jest z opadami. Dlatego tak ważne są retencja i wykorzystanie deszczówki. By promować tego rodzaju inwestycje, stolica od lat udziela dotacji na budowę urządzeń do zatrzymywania wód opadowych i roztopowych. Tylko w 2021 roku przyznano 483 dotacje o łącznej wartości 1,7 mln zł. Za tę kwotę wykonano niemal 940 zbiorników i blisko 100 urządzeń retencyjno-rozsączających.

Co jeszcze robi Warszawa, żeby oszczędzić wodę?

Stolica stara się uwzględniać wykorzystywanie wód opadowych także w ramach miejskich inwestycji. Jednym z przykładów jest np. świeżo uruchomiony parking „Parkuj i jedź” PKP Żerań, gdzie deszczówka zbierana przez system odwodnienia nie trafia bezpośrednio do kanalizacji, ale jest odprowadzana do gruntu na całej działce poprzez drenaż rozsączający. Retencji sprzyja również zazielenianie torów tramwajowych. W stolicy ich długość wynosi już 27 km, a ich trasa biegnie także przez Pragę-Północ

W ramach budżetu obywatelskiego przy Urzędzie Dzielnicy Wola wybudowano instalację do zbierania deszczówki. Woda wykorzystywana jest do podlewania zieleni wokół budynku. A to nie jedyny przykład na powtórne wykorzystanie tego cennego zasobu. Od dwóch lat Zarząd Oczyszczania Miasta zużywa wodę z miejskich basenów do czyszczenia ulic. To pomysł Jacka Wachowicza ze stowarzyszenia „Kocham Pragę”, który w 2020 roku zaproponował wykorzystanie wody z miejskich pływalni do podlewania roślin i czyszczenie ulic. W ten sposób tylko w 2021 roku dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono aż 2,4 mln litrów wody.

Oczyszczanie ulic wodą. Fot. Mat. prasowe

Aby zwiększyć naturalną retencję gruntową w Warszawie sukcesywnie powierzchnie betonowe zastępowane są zielenią. Jednym z przykładów są m.in. ogrody deszczowe, które powstają przy okazji remontów ulic.

Kampania „Szanuj wodę” ma zachęcać mieszkańców Warszawy, by każdy z uwagą przyjrzał się swoim codziennym nawykom.

Jak najprościej oszczędzać wodę?

  • zakręcać kran podczas mycia zębów,
  • brać prysznic zamiast kąpieli,
  • korzystać z perlatorów w kranach.

100 litrów wody na dobę

Wodę zebraną w czasie opadów można wykorzystać do podlewania przydomowych ogródków czy roślin doniczkowych. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 2020 r. ilość opadów w Warszawie wyniosła 645 litrów na 1 mkw. w skali roku. Oznacza to, że na dach o powierzchni 70 mkw. przez rok spadło około 36 tys. litrów wody. Przy założeniu maksymalnej retencji, można byłoby zebrać nawet średnio 100 litrów wody na dobę!

Miejska kampania jest realizowana jako jedna z rekomendacji przyjętych przez uczestników Warszawskiego Panelu Klimatycznego w 2020 r.

Grafiki z hasłami „Szanuj wodę” eksponowane będą przez dwa tygodnie m.in. w multimedialnej galerii na stacji metra Świętokrzyska, na miejskich rowerach Veturilo, w komunikacji miejskiej, na zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz w internecie.

Plakat promujący oszczędzanie wody w Warszawie. Mat. prasowe.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne