piątek, 14 czerwca, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 22-23 lipca 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

Wydarzenie na Pradze 22 lipca 2023 r. (sobota)

Joga na Placu Konesera

Czujesz, że potrzebujesz relaksu? Twoje ciało, umysł i duch nie współgrają ze sobą? Mamy dla Ciebie idealną propozycję.

Godzinne spotkanie z jogą skierowane jest zarówno do osób zaawansowanych, jak i początkujących. Podczas zajęć skupimy się na wzmocnieniu naszego organizmu, poznamy podstawowe pozycje i sekwencje jogi – nie zabraknie relaksu, ćwiczeń z oddechem i elementów medytacyjnych.

Do treningu wystarczy wygodny strój oraz, jeśli posiadacie, to własna mata do jogi też się przyda.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 11.00

Pozostałości PRL-u na Pradze – spacer zamiast festynu w rocznicę powstania PKWN

Po PRL-u zostały na Pradze nie tylko coraz słabiej widoczne ścienne reklamy, ale też rzucające się w oczy bloki, które stanowiły przejaw oszczędności, ale także nowej inżynierii przestrzennej i społecznej.

Uważne spojrzenie na Pragę jest jednak w stanie znaleźć wiele niezbyt widocznych na pierwszy rzut dla niewprawnego oka elementów, przypominających niechlubne czasy panowania „najlepszego na świecie ustroju”.

Będzie o peerelowskich firmach, instytucjach i urzędach, jak np. Pewex czy Baltona oraz USC, a także o wynikających z niedomogów peerelu patologiach oficjalnych (np. kartki, przydziały i talony), a także nieoficjalnych, lecz tolerowanych (jak bazary i prywatna przedsiębiorczość) i wreszcie o tych zwalczanych (jak meliny czy pokątny handel).

Nawiążemy do nieco spraw minionych, jednak mocno wrytych w pamięć ówczesnej młodzieży, jak np. ówczesne knajpy i sklepy czy kina i teatry oraz dyskoteki wraz z panującymi w nich obyczajami. Wspomnimy dawne wydarzenia oficjalne (pochody pierwszomajowe, dożynki, obchody świąt 22 lipca i 1 maja, jarmarki Trybuny Ludu) oraz nieoficjalne i zwalczane (demonstracje, ulotki, nielegalna prasa). Okrasimy opowieść kawałami z okresu peerelu – zachęcają organizatorzy spaceru.

Oprowadza Jarek Spacerolog Praski

Zbiórka: ul. Zamoyskiego 16 (w hali dworca), godz. 11.00

Warsztaty #Warszawawkwiatach – krzewy dla opornych

W ramach spotkań wokół Warszawy w kwiatach zapraszamy na warsztaty ogrodnicze #wKamieniu.

Podczas spotkania przekażemy Wam wszystkie praktyczne informacje, które potrzebne są do zaprojektowania ogrodu pełnego pięknych krzewów. Zastanowimy się, w jaki sposób pomóc planecie w dobie zmieniającego się klimatu.

Podczas warsztatów:

  • opowiemy, jak dobrać krzewy do ogrodu, jak nie być zaskoczonym po ich kupnie, jak czytać etykiety, a przede wszystkim jak dobrać krzewy wg ich wymagań siedliskowych, pokroju, wielkości i gdzie najlepiej je kupić.
  • dowiemy się, jak wybrać zdrowe krzewy, co to znaczy, że coś jest w strefie mrozoodporności 6a i gdzie takiej informacji szukać.
  • w części praktycznej wejdziemy w rolę architektów krajobrazu i zaprojektują własny ogród z wykorzystaniem poznanych gatunków krzewów i zdobytej wiedzy.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy przez formularz internetowy.

Link do zapisów: https://tiny.pl/c7jns

Potwierdzenie zapisu (miejsca) na warsztat otrzymasz na wskazany w formularzu numer telefonu. Pamiętaj o punktualnym przybyciu na warsztaty. Wydarzenie jest bezpłatne.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Chodź potańczyć w Koneserze

Wracamy do plenerowych praktisów i potańcówek połączonych z bezpłatnymi lekcjami tańca w Centrum Praskim Koneser.

Co na Ciebie czeka?

  • dwie bezpłatne 45 minutowe lekcje tańca prowadzone przez tancerzy i instruktorów z grupy SwingStepPL
  • pokazy taneczne
  • animacje i konkursy
  • muzyka: Boogie / Swing / Rock and Roll
  • wokal na żywo: SuzieQ

i jeszcze kilka niespodzianek

Miejsce: Plac Konesera, godz. 16.00-19.30

Piknik Rodzina 800+

W sobotę, 22 lipca br. w VII Ogrodzie Jordanowskim w Warszawie, przy ulicy Namysłowskiej 21 w godzinach od 13.00 do 18.00 odbędzie się jeden z czterech Pikników Rodzina 800+, których organizatorem będzie Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Podczas wydarzenia będą dostępne cztery strefy: rodzica, aktywnych animacji, urządzeń rekreacyjnych oraz partnerów. Tu więcej informacji:Konkursy, zjeżdżalnie, bańki. Rodzinny piknik przy Namysłowskiej

Miejsce: VII Ogród Jordanowski, ul. Namysłowska 21, godz. 13.00-18.00

Wydarzenia na Pradze 9 lipca 2023 r. (niedziela)

„Zośka” wraca na Pragę – Lato Konesera 2023

Letni cykl warsztatów sportowych – “Zośka” wraca na Pragę!

Przez całe wakacje, na placu Konesera, warszawscy mistrzowie gry w zośkę będą uczyć tajników swojego sportu. Na warsztatach poznasz techniki robienia widowiskowych trików, dowiesz jak grać w „4 kwadraty”, jak porządnie kopać w kole, a nawet zagrasz w zośkowego golfa!

Miejsce: Plac Konesera, godz. 12.00

Praskie Lato Konesera

Praskie Lato Konesera zakończymy koncertem 23 lipca, podczas którego publiczności zaprezentują się Wieża Bajzel i Cold War. Wieża Bajzel to zespół, który zdobył nagrodę Grand Prix podczas drugiej edycji konkursu Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic w 2022 roku. Historia zespołu Cold War sięga 1983 roku, kiedy to trzech pierwszoklasistów Technikum Budowy Dróg i Mostów Kołowych w Warszawie: Piotr Zajdel, Andrzej Waszkiewicz oraz Miłosz Dzienisiewicz postanowiło założyć zespół rockowy.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 15.00 na placu Konesera.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 15.00

Aleganckie niedziele w Koneserze

Współczesne, autorskie ballady podwórzowe, czerpiące z poetyckiej codzienności Pragi Północ i okolic splecione z dawnymi balladami warszawskimi. Na koncercie dowiedzieć się będzie można między innymi, jak się mają Praskie Syreny i czego nie lubi motorniczy Miecio Trąbka.

Zaczynamy zawsze o godzinie 18:00. Czas trwania wydarzenia 1,5h.

Wstęp wolny.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 18.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne