czwartek, 25 kwietnia, 2024

Płatne parkowanie na Pradze od września

Mieszkańcy Pragi-Północ mogą już odbierać abonamenty, które uprawniają do parkowania w nowej, płatnej strefie dzielnicy. Od 7 września na Pradze będzie obowiązywała Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

We wrześniu strefa płatnego parkowania (SPPN) zostanie rozszerzona na tereny Woli i Pragi-Północ. Na Pradze nowa strefa obejmie kilkadziesiąt ulic (ok. 23 km).

Mieszkańcy dzielnicy już teraz mogą składać wnioski o wydanie abonamentu mieszkańca w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, m.in. na stacji Metro Dworzec Wileński. – Ze względu na to, że spodziewamy się większego zainteresowania, uruchomiliśmy dwa dodatkowe, dedykowane okienka na stacjach Trocka i rondo ONZ – mówi Karolina Gałecka, rzecznik prasowy miasta. W tych POP-ach będą specjalne stanowiska kasowe do obsługi wyłącznie abonamentów mieszkańca SPPN. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11–20.

Poza wyrobieniem abonamentu mieszkańca pasażerowie będą mogli również załatwić pozostałe sprawy związane z komunikacją, m.in. kupić bilet, anulować oraz opłacić wezwanie do zapłaty, otrzymać uprawnienie do Karty Warszawiaka, wyrobić spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską oraz wgrać zawieszony bilet.

Dla kogo abonament mieszkańca?

Abonamenty są wydawane są na okres nieprzekraczający roku (z możliwością przedłużenia). Każdemu mieszkańcowi strefy wydawany jest tylko jeden abonament, wyłącznie na jeden samochód. Cała procedura, niezbędne dokumenty oraz inne ważne informacje są szczegółowo opisane w zakładce „Abonament mieszkańca” na stronie ZDM.

Abonament mieszkańca uprawniający do parkowania w SPPN może otrzymać osoba fizyczna, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • jest zameldowana na pobyt stały lub czasowy na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN),
  • jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony. Jeżeli dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi więcej niż 2,5 tony, wydany przez nas abonament może obejmować wyłącznie miejsca postojowe wyznaczone na jezdni lub w zatokach postojowych.

Można wyrobić abonament na pojazd służbowy lub firmowy, ale należy przedstawić:

  • umowę z pracodawcą o korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych; dopuszcza się oświadczenie firmy o potrącaniu ryczałtu za użytkowanie pojazdu do celów prywatnych (podstawa prawna: art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2019 r. poz. 1387), lub
  • inną odpłatną umowę cywilnoprawną (np. najmu), lub umowę użyczenia w formie aktu notarialnego (a nie cywilnoprawną z notarialnie potwierdzonymi podpisami).

Dokument taki nie jest wymagany tylko wtedy, gdy pojazd jest zarejestrowany na:

  • osobę prowadzącą działalność gospodarczą – jeżeli wnioskodawcą o abonament jest ta osoba,
  • spółkę cywilną – jeżeli wnioskodawcą o abonament jest właściciel lub wspólnik tej spółki.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości