poniedziałek, 20 maja, 2024

Kulturalny maj w Domu Kultury Praga. Wszystkie wydarzenia

Udostępnij

Przed nami kulturalny maj w Domu Kultury Praga. Sprawdźcie, co w najbliższych dniach wydarzy się w pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej.

8, 15 maja, godz. 18:00

Klub Podróżnika
wstęp wolny

Klub Podróżnika – Na Szlaku Pozytywnej Energii zaprasza wszystkich miłośników podróży na kolejne spotkanie. Chcemy zrzeszać ludzi, których pasją są podróże; dzielić się swoimi doświadczeniami, relacjonować swoje wyprawy; prowadzić spotkania z podróżnikami, wymieniać się doświadczeniami i poradami, a także organizować wspólne wyjazdy lub spacery po Warszawie.

9 maja, godz. 18:00

„Warkoczem malowane”
wernisaż wystawy Anny Neubart
wstęp wolny

Na wystawie zostaną zaprezentowanie m.in. obrazy nawiązujące do poprzednich epok w sztuce jak Art Nouveau czy Art Deco. Oprócz historycznych podroży w czasie autorka zaprasza na majowy spacer po ogrodzie pełnym obrazów pokazujących niezwykłe lub wręcz przeciwnie, znane wszystkim, gatunki zwierząt i roślin. Wystawa koncentruje się na różnorodności oraz pięknie otaczającej człowieka fauny i flory.

8, 22 maja, godz. 18:00

Sąsiedzkie spotkania kulinarne
zapisy na strefazajec.pl

Warto samemu gotować i piec – wtedy wiemy, z jakich składników i w jaki sposób nasze jedzenie zostało przygotowane. Wspólna praca w kuchni sprawia ponadto, że podtrzymujemy tradycje domowe, wzmacniając przy tym więzi sąsiedzkie i międzypokoleniowe.

9, 16, 23 maja, godz. 18:00

Sąsiedzkie planszówki

Jeśli masz na półce grę planszową, którą z jakiegoś powodu odłożyłeś, brakowało Ci chętnych do gry lub instrukcja była zbyt zawiła, skontaktuj się z nami, spróbujemy ją rozegrać. A może masz ochotę zagrać w coś, w co my aktualnie gramy? Przed pierwszą wizytą prosimy o kontakt mailowy pod adresem: planszowe@gazeta.pl.

planszowka
Gra planszowa Neuroshima Hex

9 maja, godz. 19:00

Kino w Pałacyku

„Turkusowa suknia”, reż. Maryam Touzani, Francja/Maroko 2022, 124 min
Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, Youssefa. Z każdym dniem mężczyźni nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź.

11 maja, godz. 10.00-12.00 i 12.30-14.30

Warsztaty na Światowy Dzień Kolażu
wstęp 10 zł, zapisy na strefazajec.pl

Zapraszamy do wspólnego kolażowego stołu suto zastawionego materiałami. Nie musisz mieć zdolności plastycznych, nie musisz nic ze sobą przynosić. Zapewniamy wszelkie materiały, a po warsztatach zabierzesz swoje dzieło do domu. Uczcijmy razem ten wyjątkowy dzień i dajmy szansę naszej kreatywności!

12 maja, niedziela, godz. 11.00

Spacer po Śliwicach
wstęp wolny, zbiórka: róg ulicy Jagiellońskiej i Batalionu Platerówek

Zapraszamy do nieznanego zakątka Pragi-Północ! Podczas spaceru uliczkami Śliwic poznacie niecodzienne historie tych okolic i ich mieszkańców. Poczujecie specyfikę osiedla, które przez dziesięciolecia było związane z otaczającą je fabryką. Czy było to osiedle kolejarskie? Czy słusznie te rejony nazywane są Pelcowizną? Zapraszamy do odkrywania Śliwic!

12 maja, godz. 12:00

Otwarcie pałacykowego ogródka
wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich chętnych ogrodników-pasjonatów do opieki nad grządkami. Zapewniamy przestrzeń do własnych nasadzeń. Przede wszystkim chcemy jednak, aby nasz ogródek był żyjącą przyjazną przestrzenią, w której można odpocząć wśród zieleni i nawiązać kontakty z innymi działkowiczami.

Tego dnia czekać na Państwa będą grządki gotowe na zasadzenie nowych sadzonek.
Zachęcamy do przyniesienia swoich sadzonek.

Ogródek będzie znajdował się na terenie LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy!

ogrodek
Pałacykowy ogródek przy Domu Kultury Praga, Fot. DK Praga

12 maja, godz. 14:00

Warsztaty taneczne – balfolk w ramach Praskich Bajerów
wstęp wolny

Balfolki to imprezy z udziałem publiczności, oparte na prostych tańcach tradycyjnych zebranych z całej Europy. Podstawowe kroki są proste – dzięki temu każdy może się zaangażować. Warsztatom towarzyszy muzyka na żywo. Praskie Bajery to wydarzenie popularyzujące Pragę wśród mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających stolicę oraz promujące kulturę vintage, a także ideę zero waste i less waste.

16 maja, godz. 17:00

Dzieciakowy Klub Filmowy
„Filonek Bezogonek” (4+), Szwecja 2020, 67 min
wstęp wolny

Kiedy w domu Birgitty pojawia się kotek – Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości. Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Niebezpieczna wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje całą zgraję kolorowych postaci.

17 maja, godz. 18:00

Comfy Karaoke
wstęp wolny

Comfy Karaoke to wydarzenie, podczas którego każdy lubiący śpiewać może poczuć się dobrze. Jeśli chcesz przełamać strach przed występami na scenie, z nami możesz to zrobić w kameralnej atmosferze i przy niewielkiej widowni.

18 maja, godz. 11:00

Reportażowy Klub Książki
„Welewetka. Jak znikają Kaszuby” Stasi Budzisz
wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego reportażu i dobrej literatury. Czekamy na nowych uczestników naszych dyskusji! Tym razem porozmawiamy o kaszubskiej tożsamości i kaszubskim kompleksie w kontekście osobistej historii Autorki.

18 maja, godz. 11.00-15.00

„Zrób prezent dla mamy”
warsztaty ceramiczne, plastyczne i kosmetyczne
zapisy i opłaty na strefazajec.pl

Zapraszamy wszystkie dzieci na warsztaty, podczas których będą miały okazję stworzyć wyjątkowe prezenty dla swoich Mam. W programie: tworzenie biżuterii ceramicznej, projektowanie pojemniczków na skarby i biżuterię, produkcja kosmetyków naturalnych), tworzenie kartek i laurek, malowanie uroczych kwiatków oraz wykonanie portretu Mamy za pomocą techniki kolażu.

zajęcia
Warsztaty ceramiczne, plastyczne i kosmetyczne w Domu Kultury Praga. Fot. DK Praga

18 maja, godz. 12:00

Dziecięca Scena Teatralna
„Baśniowy pokoik”
bilety po 15 zł i 25 zł na biletyna.pl

Ambitny piesek Czaruś zabiera z pokoiku wszystkie swoje rzeczy i wyrusza do Miasta Róż zrobić karierę. Niestety traci wszystko. Głody, chory i z pchłami musi wrócić do domu. Ale czy tata zechce go przyjąć? Jest to przypowieść o piesku marnotrawnym i kochającym tacie. Dla dzieci w wieku 3-9 lat.

18 maja, godz. 18:00

„Dzikoczułość”
koncert gościnny
wstęp wolny

Jesteśmy zespołem, który zegarki z pierwszej komunii schował do szuflady. Przegoniliśmy czas i dzielimy się nim z innymi. Najważniejsze jest dla nas spotkanie z drugim człowiekiem. Gramy głośno, czasem ciszej. Na rockowo, ale momenty sentymentalne też bardzo lubimy. Nasza muzyka jest jak życie… bogate i różnorodne.

18 maja, godz. 18:00-22:00

Noc Muzeów w Pałacyku Konopackiego
wstęp wolny

W trakcie warszawskiej Nocy Muzeów zapraszamy na oprowadzania, podczas których poznacie historię Ksawerego Konopackiego i jego domu oraz zwiedzicie odrestaurowany XIX-wieczny budynek. Każdy uczestnik otrzyma publikację ze skróconą wersją tej opowieści. Po oprowadzaniu będzie można obejrzeć wystawę Anny Neubart „Warkoczem malowane”. Zapraszamy!

18 maja, godz. 18.00

Spacer „Meluzyna i jej rodzina”
zbiórka: zdrój przy ulicy Oboźnej
wstęp wolny

Gdzie ukrywa się źródełko w Parku Kazimierzowskim i czy ma coś wspólnego z wodociągami Marconiego? Jaki morski bóg znajduje się na fasadzie budynku przy ulicy Kłopotowskiego? Ile Rusałek można naliczyć na Pradze-Północ? Jeśli ciekawi Cię, dlaczego piszemy o Meluzynie, a nie Syrence – ten spacer jest dla Ciebie. Rozwiążemy wspólnie ten rzeczno-morski galimatias.

22 maja, godz. 18:30

Otwarte spotkanie fotograficzne
wstęp wolny, organizator: Warszawskie Stowarzyszenie Fotograficzne FOTA

Na naszych spotkaniach dyskutujemy m.in. o tym co można zrobić, aby zdjęcie nabrało blasku. Pokazujemy techniki, komentujemy, wymieniamy poglądy i doświadczenia. Organizujemy też plenery i wystawy fotografii. Odwiedź nas i przekonaj się, jak gorące i inspirujące mogą być dyskusje pasjonatów fotografii.

aparat fotograficzny
Otwarte spotkanie fotograficzne w Domu Kultury Praga. Fot. DK Praga

23 maja, godz. 19:00

Kino w Pałacyku: Klasyka filmu
wstęp wolny, tytuł podajemy na miejscu

Pokazy „Klasyka filmu” są dla tych, którzy już pokochali stare produkcje, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nimi. Chcemy pokazać, dlaczego niektóre tytuły wciąż potrafią rozśmieszać, poruszyć i zaintrygować widzów. Każdy pokaz poprzedzony będzie krótką prelekcją, a po seansie zaprosimy do dyskusji. Dzięki „Klasyce filmu” będziesz miał okazję odkryć swój nowy ulubiony film.

24 maja, godz. 19:00

„W światłach mojej Warszawy”
koncert Ewy Domańskiej
wstęp wolny

Zapraszamy na solowy występ Ewy Domańskiej, wokalistki, dziennikarki i kompozytorki, która zaśpiewa z własnym akompaniamentem fortepianu. Różnorodny repertuar ukazuje rytm miasta, pogodny krajobraz oraz wielkie tętniące serce stolicy. Będzie miejsce na uśmiech, refleksję oraz chwile pełne jazzowej nostalgii.

26 maja, godz.19:00

Tradycyjne pieśni kołyskowe i dziecięce
koncert promujący płytę pt. „Mały człowiek” zespołu SenJawaZabawa
wstęp wolny

W oparciu o starodawne kołysanki i słowa archaicznych dziecięcych zabaw, autorki koncertu zabierają nas w muzyczną, wielowymiarową podróż po krainie snu. Wykorzystując niezwykłe, bogate instrumentarium czy przedmioty codziennego użytku, podkreślają wagę śpiewu, głosu, który jest tu niezaprzeczalnym przewodnikiem. Dźwiękom towarzyszy projekcja stuletnich portretowych fotografii, przedstawiających dzieci i zabawki.

DKP

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne