wtorek, 21 maja, 2024

Nowe latarnie na Golędzinowie

Udostępnij

Ma być jaśniej, bezpieczniej i taniej. Na Golędzinowie pojawiły się nowe latarnie. Zastąpiły wysłużone rtęciowe oprawy na betonowych słupach.

Nowoczesne ledowe oświetlenie zyskała ul. Zatylna na Golędzinowie. Ta praska ulica, jako jedna z ostatnich, oświetlana była przez rtęciowe oprawy na betonowych słupach.

W miejsce starych latarni zamontowano 45 nowoczesnych aluminiowych słupów wraz z energooszczędnymi oprawami ledowymi. Wcześniej, rzadko już spotykane oprawy rtęciowe zużywały wiele prądu, dając przy tym mało światła.

Oszczędność na poziomie 70 proc.

– Dzięki tej zmianie będzie jaśniej i bezpieczniej, a dodatkowo uda się zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej. Przed modernizacją średnioroczne zużycie wynosiło ponad 47 tys. kWh, zaś po niej spadnie do niespełna 14 tys. kWh. Oznacza to oszczędność na poziomie 70 proc. rocznie – przekonują drogowcy. Przestarzałe oprawy rtęciowe mają zniknąć z ulic zarządzanych przez Zarząd Dróg Miejskich w pierwszej połowie tego roku.

To kolejna inwestycja przy ul. Zatylnej. W 2019 r. drogowcy zbudowali wzdłuż ulicy chodnik, który ułatwił mieszkańcom dojście do nabrzeża Wisły i przystanków tramwajowych zlokalizowanych na moście Gdańskim. Budowa została zrealizowana z budżetu obywatelskiego, a pomysł zgłosił praski radny Kamil Ciepieńko. Pisaliśmy o tym tutaj Nowy chodnik dla mieszkańców Golędzinowa

Fot. ZDM

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne